Brod "Budva" na kojem je u luci u Hamburgu pronađeno pola tona kokaina u vlasništvu je države Crne Gore. Evropska poslanica Doris Pak napisala zanimljiv tvit, odgovorio joj jedan od opozicionih prvaka u Crnoj Gori.
"Sinoć je policija u luci Hamburg ušla u crnogorski brod 'Budva' i našla gotovo pola tone kokaina. Vlasnik broda je izgleda država Crna Gora. Kad bih bila namćor, svašta bi mogla da pomislim", napisala je Pak na tviteru.
Na njen tvit nadovezao se opozicini lider u Crnoj Gori Nebojša Medojević, koji je podsetio i na neke ranije slučajeve: "Na brodu Vojske Crne Gore zapljenjeno je 60 kilograma kokaina. Na trgovačkom brodu, čiji je vlasnik Vlada Crne Gore zaplenjeno je 500 kilograma. U diplomatskoj pošti zaplenjeno je 200 kg. Gospođo Doris Pak zaključak može biti samo jedan - Vlada švercuje kokain. EU podržava Vladu. EU podržava šverc kokaina".
Brod "Budva" izgrađen je 2014. u kineskom brodogradilištu Jinling za kompaniju "Barska plovidba". Plovi pod crnogorskom zastavom, i na njemu je kompletna crnogorska posada.
Nemačka policija pod nadzorom drži svih 23 člana posade državnog broda "Budva" na kojem je preksinoć u hamburškoj luci zaplenjeno pola tone kokaina. Zbog međunarodnog šverca droge vredne oko 20 miliona eura, do juče je bio uhapšen samo jedan od njih.
Iz vrha crnogorske policije podgoričkim "Vijestima" je rečeno da je brod "Barske" plovidbe crnogorska policija sa partnerskim službama više država nadzirala oko dva meseca, od kada je 500 kilograma kokaina utovareno na plovilo.
Izvršni direktor "Barske plovidbe" Tihomir Mirković rekao je da je zatečen informacijom da je na brodu "Budva" zaplenjeno pola tone kokaina.
"Zatečen sam ovim što se desilo, jerovao sam da ovakve stvari ne bi trebalo da se dese na brodovima koji imaju crnogorsku zastavu, naša posada je tamo. Nemamo drugih detalja, verujem da će nadležni organi dati izjavu tim povodom. Nadam se da se ovo neće odraziti na uposljenje broda i da će zaploviti dalje ka sledećoj luci", rekao je on.
Međutim, opozicija u Crnoj Gori i predstavnici građanskih organizacija ukazuju na to da brod u vlasništvu države.
Ovo nije prvi slučaj da se droga nađe na brodovima sa crnogorskom zastavom, a generalni sekretar Saveza građana "Civis" Zoran Miljanić kaže da bi država mogla da ostane bez ovog broda.
"Posle zaplene droge na školskom brodu Jadran, državnom brodu ratne mornarice, a samim tim i NATO snaga, imali smo priliku da vidimo da posada broda švercuje kokain, a kasnije da vidimo i hapšenje par podoficira i civila, a ni reči o nalogodavcu. Sreća da se taj brod, u momentu kada je kokain pronađen, nalazio u našoj luci, jer bismo ostali bez njega. Za razliku od njega, drugi brod u vlasništvu države Crne Gore, na kojem je u luci Hamburg pronađen kokain, nalazi se na teritoriji Nemačke i samim tim što je posada švercovala veliku količinu kokaina, brod po zakonu velike većine evropskih država može biti zaplenjen kao sredstvo izvršenja krivičnog dela", rekao je Miljanić.
Opozicija u Crnoj Gori teško optužuje vlast i podseća da je ovaj brod 2014. godine porinuo Ivan Brajović (predsednik crnogorske skupštine), u belim rukavicama, naglašavaju.
Iz opozicionog bloka Demokratski front ocenjeno je da je zaplenom pola tone kokaina na brodu "Budva" "definitivno zakucan i poslednji ekser u mrtvački sanduk crnogorske Prekookeanske plovidbe".
"Istovremeno smo u vremenu pandemije i borbe sa ekonomskom depresijom koju je najavio (premijer) Duško Marković ostali bez glavnog izvoznog proizvoda - kokaina", ironično je primetio DF.