Region

Crna Gora: Litije se nastavljaju sa prvom mogućnošću javnog okupljanja

Autor mondo.rs

Mitropolija crnogorsko primorska podnela je Vladi Crne Gore inicijativu za nastavak pregovora o Zakonu o slobodi veroispovesti.

Izvor: MONDO/Ana Božović

Rektor Cetinjske bogoslovije i jedan od pregovarača MCP rekao je da je inicijativa predata "neposredno pred incident u Nikšiću".

"Onda su nastale ove neprijatnosti i incidenti, hapšenje vladike Joanikija i sveštenstva. Mislim da je sada upravo u danima pred nama vreme da Vlada odgovori na našu inicijativu", rekao je Perović za Radio Beograd.

 Dodao je da MCP strpljivo i smireno čeka odgovor da se pregovori nastave.

"Da počnu normalni razgovori, koji će Crnoj Gori doneti normalne zakone i normalne odnose", rekao je.

Kazao je i da je zadržavanje u pritvoru episkopa budimljansko-nikšićkog Joanikija i osam sveštenika iz Nikšića bio "težak i potresan događaj".

"Prevladao je razum kod ljudi koji su donosili odluke i to je sad najvažnije. Toliko nerazumijevanje je bilo i logično, jer su u poslednje vreme ovde odluke donošene krajnje jednostrano, bez ikakvih konsultacija sa Crkvom. Onda dolazimo u situaciju da do ponoći čekamo da puste iz pritvora vladiku i sveštenike, a da nikakvog osnova nema da oni u pritvoru budu", rekao je Perović.

Ocenio je da je "teško u Crnoj Gori razumeti šta je zdravstvena mera, a šta zloupotreba, šta je sukob države i Crkve, a šta borba za kvalitetan, civilizacijski zakon, koji treba da ima svaka uređena država".

Komentarišući optužnicu koja je podignuta protiv sveštenstva MPC, Perović je odgovorio "da je Crkva čista".

"Ma samo neka podižu optužnice, mi verujemo da smo pred svakim sudom čisti i bez greha. Što se tiče pozitivnih propisa, mi smo potpuno mirni. Pravna opasnost u tom smislu je ništavna, nema osnova za pravnu osudu".

Naveo je i da se nada da će sudovi "početi da se ponašaju u skladu sa principima".

"Jer, ako ćemo po propisima, pola vlasti i svi mi onda treba da budemo osuđeni".

Najavio je i da će se litije nastaviti sa prvom mogućnošću javnog okupljanja, a to bi, kako je rekao trebalo da bude uskoro.

"Sad se i poslednji zaraženi koronom ne seća kad se zarazio. Znači, naš problem nije korona (kruna), nego nepravda, kruna te nepravde je antiustavni pokušaj da se stvori državna crkva, a to je namera ovog Zakona o slobodi veroispovesti. I to više ne treba uvijati u oblande”, rekao je Perović za Radio Beograd.

Kazao je i da u Crnoj Gori nema međuetničkih sukoba.

"Oni su između braće i kumova, to su nesuglasice unutar jednog naroda i to je Božija istina. Crkva će naći način da da blagoslov svakome – i povrijeđenom policajcu i povrijeđenom građaninu", rekao je Perović dodajući da ne očekuje dalje zaoštravanje.

Tagovi