Region

Čudesno drvo u Srbiji: Pod njim jedni traže blago, drugi mu se klanjaju

Autor Danijela Pašić

Zavjetni hrast u selu Divljana najstariji je živi stvor na Balkanu - zasađen je prije 1.026 godina.

Izvor: Printscreen/Kurir TV

Hrast su u ovom selu kod Bele Palanke zasadili podanici makedonskog cara Samuila, koji je živio od 958. do 1014. godine.

Mještani navode da je ovo drvo velika atrakcija, ali i da je sveto, pa se prema njemu odnose sa velikim poštovanjem.

 Pogledajte snimak Kurira:

Ukoliko želite da vidite dodatni sadržaj posjetite Mondo Pređi na sajt
Ukoliko želite da vidite dodatni sadržaj posjetite Mondo Pređi na sajt

Hrast ima tri metra u prečniku, a nalazi se na crkvenoj zemlji.

Sa gornje strane stablo je zdravo, ali je interesantno da je sa donje strane zapravo šuplje toliko da u šupljinu mogu stati sto i dvije stolice.

Zbog fascinantne šupljine stablo sa donje strane izgleda kao pećina.

Tu se nekada, do prije desetak godina donosila litija, slavila se Sveta Trojica, igralo se kolo, slavilo se, veselilo se, ali je to ostalo samo u sjećanju, jer se više nažalost to ne praktikuje.

Na svega desetak metara od hrasta starog 1.026 godine nalazi se još jedan hrast, star više od 500 godina, ispod koga se nalazi izvor veoma jake bioenergije koji, po pričama mještana, pomaže u liječenju raznih bolesti.

Iako zavjetni hrastovi u ovom dijelu Srbije predstavljaju velike svetinje, zbog čega ljudi koji žive u njihovoj okolini ne smeju ni granu da polome zbog, kako kažu, straha od prokletstva, ni ovaj hrast nije ostao "imun" na tragače za zlatom koji su u više navrata kopali rupe u okolini hrasta u potrazi za zlatom.

Među tragačima se vjeruje da zavetni hrastovi zapravo predstavljaju, zbog svoje dugovječnosti, odličan "signal" da se ili ispod njega ili u neposrednoj okolini nalazi zakopano blago iz vremena Turaka, čiji su karavani sa zaplijenjenim zlatom od naroda prolazili ovim prostorima na putu ka Istanbulu.



Tagovi