Plenković potvrdio

Srbin na proslavi Oluje u Kninu, Hrvat na srpskom stratištu u Gruborima

Izvor MONDO/Srna

Hrvatski premijer Andej Plenković potvrdio je da Boris Milošević iz SDSS-a dolazi na proslavu Oluje u Knin, dok hrvatski ministar Tomo Medved ide u Grubore kako bi odao počast nevino ubijenim srpskim civilima

Izvor: Printscreen

Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je da će predstojećem obilježavanju 25 godina od akcije hrvatske vojske i policije "Oluja" prisustvovati potpredsjednik Vlade Boris Milošević (iz Samostalne demokratske srpske stranke - SDSS), što je ocijenio "korisnim za odnose u hrvatskom društvu".

"Dogovor koji danas imamo sa SDSS-om i predstavnicima srpske manjine u Hrvatskoj je da oni učestvuju na toj proslavi. Učestvovaće potpredsjednik Vlade Boris Milošević i mislim da je to dobro i korisno", rekao je Plenković za RTL.

Prema njegovim riječima to je korisno, prije svega, za odnose u hrvatskom društvu, odnos prema srpskoj manjini u Hrvatskoj, prema prošlosti i snažna je poruka Hrvatske prema svim partnerima koji gledaju kako država danas funkcioniše.

Možda će vas zanimati

Plenković je potvrdio da će i ministar hrvatskih demobilisanih boraca Tomo Medved ići u Grubore da oda počast nevinim srpskim žrtvama koje su tamo stradale.

"Tomo Medved ide u Grubore 24. ili 25. avgusta, kad tačno odredimo datum. Važna je poruka ministra branitelja, potpredsjednika Vlade, generala hrvatske vojske. On može na najbolji mogući način poslati važnu poruku, poruku pomirenja i budućnosti", smatra Plenković.

Akcija "Oluja" počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije i jedinica Hrvatskog vijeća odbrane na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla hrvatsku zastavu, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima "Veritasa", tokom hrvatske vojno-policijske akcije "Oluja" iz svojih domova protjerano više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.220 civila.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine operaciju "Oluja" okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je "Oluja" imala sve karakteristike genocida.

Pokolj u selu Grubori 1995. je zločin je nad srpskim civilima koji su počinili pripadnici antiterorističke jedinice "Lučko" u sastavu Specijalne policije Republike Hrvatske tokom zločinačke akcije "Oluja obruč" 25. avgusta 1995. godine, odnosno odmah nakon zločinačke akcije "Oluja".

Zločin je izvršen nad svim preostalim civilima srpske nacionalnosti zaseoka Grubori koji su ostali u svojim kućama, u sastavu naselja Plavno, Plavljanska dolina, opština Knin, u sastavu tadašnje Republike Srpske Krajine. Za ovaj zločin niko nije kažnjen, a podignuti spomenik u Gruborima, nekoliko puta je rušen od Hrvata.

Tagovi