Nakon što je kaznio Google sa gotovo 370 miliona dolara, sud u Moskvi kaznio i neke od najpopularnijih američkih aplikacija.
Moskovski sud, nadležan za IT kriminal, nakon kazne Google kompaniji od gotovo 370 miliona dolara presudio je i kazne za kompanije vlasnice aplikacija Tinder, Snapchat i WhatsApp.
Sve tri kažnjene aplikacije pripadaju američkim kompanijama baziranim u SAD, u Kaliforniji i presuda je donijeta nakon što se nijedna od njih nije povinovala ruskom zakonu da se podaci ruskih korisnika moraju skladištiti lokalno tj. na serverima u Rusiji.
Tinder aplikaciji naređeno je da plati kaznu u iznosu od dva miliona rubalja, što je oko 33.300 dolara, dok će Snapchat platiti nešto nižu kaznu od milion rubalja, što je oko 16.000 američkih dolara. Na kraju, WhatsApp će, zbog ponovljene kazne i novog oglušavanja o zakon morati da plati kaznu od 300.000 dolara najmanje, odnosno preko 18 miliona rubalja.
Sve tri kazne predstavljaju maksimalne novčane kazne za čuvanje, sistematizaciju, akumulaciju, snimanje, ažuriranje, izmjene ili ekstrakciju ličnih podataka građana Ruske Federacije mino servera koji se nalaze u toj zemlji. Kazna za kršenje ovog zakona može da se kreće od jednog do šest miliona rubalja (16.600 - 100.000 dolara), dok ponovljeni prekršaj može koštati do 18 miliona rubalja.
Roskomnadzor, regulatorno rusko tijelo za lične podatke građana, otvorilo je postupak protiv tri američke kompanije početkom jula, a danas je ta akcija završena otkrivanjem novih kazni. Među kompanijama koje su ranije završile migraciju podataka ruskih građana sa internacionalnih na servere u Rusiji i nisu kažnjene su Apple, Microsoft, Samsung, PayPal, Booking i LG.
Rusija je zauzela čvrst stav protiv načina na koji strane tehnološke kompanije rade u zemlji i posebno je kritična prema tome kako strane platforme distribuiraju sadržaj na mreži.
Još u martu, Rusija je zabranila Facebook i Instagram, nakon što je označila njihovog vlasnika, američkog tehnološkog giganta Meta kompaniju, kao ekstremističku organizaciju zbog odbijanja da ukloni ono što je Moskva smatrala lažnim sadržajem o sukobu u Ukrajini, pozive na nezakonite proteste, kao i govor mržnje usmjeren protiv ruskih državljana i predsjednika Vladimira Putina.
Ubrzo zatim zabranjena je i mreža LinkedIn, a zbog sukoba sa Ukrajinom Rusiju su napustile brojne američke i svjetske kompanije, među kojima i Netflix.