Mtel vijesti

Budućnost je stigla – Koncept pametnog grada kao dio svakodnevice

Autor Dragana Božić

Kompanija m:tel pruža IoT infrastrukturu i pametna rješenja.

Izvor: m:tel

Pametni grad nije više samo san i koncept koji je u vezi sa dalekom budućnošću, već postaje realnost i dio svakodnevice zahvaljujući Internet of Things (IoT) tehnologiji.

Velike tehnološke kompanije, pa tako i kompanija m:tel, u ponudi usluga, između ostalog, nudi IoT infrastrukturu, ali i pametna IoT rješenja koja odgovaraju na specifične potrebe korisnika.

Internet of Things (Internet stvari) ili koncept Pametnog grada je sastavljen od uređaja koji mogu da se priključe na mrežu, a sakupljaju i šalju podatke, te funkcionišu prema podacima koje prikupljaju iz okruženja, koristeći ugrađene senzore, procesore i komunikacioni hardver.

Zahvaljujući ovoj tehnologiji korisnici mogu da podešavaju ove uređaje, daju im instrukcije ili pristupe podacima, ali uređaji uglavnom funkcionišu samostalno. Njihovo postojanje, te povezanost, je postalo moguće zahvaljujući komponentama koje su dostupne danas, te konstantnoj korisničkoj online prisutnosti, kako kod kuće, tako i na radnom mjestu.

Zahvaljujući IoT tehnologiji, odnosno rješenjima u okviru koncepta Pametnog grada, moguće je optimizovati najrazličitije poslovne procese, izvršiti uštedu energije i poboljšati kvalitet života. Tako se projekti bazirani na LoRaWAN tehnologiji mogu odnositi i na daljinsku kontrolu saobraćaja, mjerenje snage i potrošnje vode, mjerenje kvaliteta vazduha, rješenja za pametne parkinge, za pametne zgrade, za digitalizaciju poljoprivrede, upravljanje otpadom, telemetriju, kao i za projekte čija je svrha optimizacija energetskih resursa.

IoT tehnologije se mogu koristitii za mjerenje potrošnje struje, vode ili gasa, uz mogućnost upravljanja mjernim mjestima, dodavanja mjernog mjesta ili pridruživanja mjernog mjesta krajnjem potrošaču. Ovakva pametna rješenja prate i različita softverska rješenja, ili integracija sa postojećim softverima, a postoji mogućnost automatskog alarmiranja i sl, u zavisnosti od vrste IoT rješenja i vaših potreba.

Jedan od primjera IoT rješenja u praksi je zajednički projekat kompanije m:tel i kompanije Blicnet koji je odabran u okviru javnog konkursa "Banjaluka-grad budućnosti“ koji zajednički finansiraju UNDP, Grad Banjaluka i Ministarstvo za naučno tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS,koji nosi naziv „Implementacija javne pametne LED rasvjete zasnovane na LoRaWAN mreži“, a čija realizacija je u toku.

Ovim projektom Grad Banjaluka dobija efikasniju, jeftiniju javnu rasvjetu, te rasvjetu kojom se upravlja na daljinu. Na ovaj način se ostvaruje ušteda električne energije do 60 % jer se putem LoRA pametnih kontrolera određene sijalice mogu isključiti, a moguće je i umanjiti intenzitet svjetlosti, što ostavlja mogućnost Gradu da sredstva ušteđena na ovaj način alocira na neke druge projekte, odnosno da ta sredstva uloži u širenje infrastrukture javne pametne LED rasvjete. Ideja ovog pilot projekta je da postane moderna javna usluga kojom upravlja Grad Banjaluka, a koja će stvoriti preduslove za replikaciju, odnosno širenje na druge dijelove grada.

Ukoliko vam je potrebno više informacija o IoT tehnologijama i izrada specifičnih pametnih rješenja za vaš biznis, možete pozvati besplatnu korisničku liniju kompanije m:tel na broj 0800 50 300 ili nam pošaljite mail na poslovna.rjesenja@mtel.ba

Tagovi