Korisnici su vremenom tražili sve veće ekrane telefona, a proizvođači su im izašli u susret.
Počeci pametnih telefona nisu bili prošarani uređajima koji se danas smatraju standardnim. Nezavisno od toga što su se mijenjali dizajn i materijali koje koristimo, najprimjetnija promjena je u dijagonali ekrana novih uređaja.
Kada je Apple u pitanju, njihovi prvi uređaji su dolazili sa ekranom dijagonale 3,5 inča sve do 2012. godine, kada je gigant iz Kupertina konačno popustio pod kritika i predstavio iPhone 5, sa displejom od 4 inča. Dijagonala panela je vremenom rasla, pa danas imamo Apple telefone dijagonale do 6,7 inča.
Kako Android proizvođača ima koliko nam duša ište, gotovo da je nemoguće pobrojati sve modele koji su se pojavili od 2009. godine do danas. Ipak, ukoliko se oslonimo samo na Samsung Galaxy S uređaje, možemo vidjeti da je dijagonala ekrana ovih telefona rasla od 4 inča, koliko je imao Galaxy S iz 2010. godine, do 6,8 inča. koliko ima još uvijek aktuelni Galaxy S22 Ultra pametni telefon.
Ipak, iako dijagonale ekrana od 6,7 inča (iPhone 14 Pro Max) i 6,8 inča (Galaxy S22 Ultra) djeluju ogromno, one su daleko od najvećih veličina displeja koje smo tokom godina mogli da vidimo na tržištu. Najveći nesavitljivi telefon svih vremena je Huawei Mate 20X, koji je 2018. godine predstavljen sa impozantnom dijagonalom od čak 7,2 inča.
Naravno, treba uzeti u obzir da dijagonale današnjih ekrana nisu uporedive sa uređajima od prije šest i više godina. Odnos stranica panela se promijenio sa 16:9 na 18:9, a zatim i na 20,5:9, kakav danas najčešće viđamo. Ova promjena znači da bi se telefoni od 5,4 inča nekada smatrali phabletima (nešto između telefona i tableta), a danas ova dijagonala pripada iPhone 13 mini uređaju - najkompaktnijem modelu na tržištu. Kako izgledaju dva telefona iste dijagonale, a različitih odnosa stranica, možete vidjeti u galeriji ispod, ali i neka druga poređenja.