Informaciju o mogućoj prodaji TikTok-a vlasniku bivšeg Twitter-a, zvaničnici ByteDance-a i TikTok-a su nazvali "fikcijom", dok se predstavnici X-a, kao ni sam Ilon Mask još uvek nisu oglašavali
Ostalo je samo pet dana do konačne odluke o sudbini TikTok-a u Sjedinjenim Američkim Državama. Sudije Vrhovnog suda SAD bi 19. januara trebalo da donesu odluku o zabrani te društvene mreže ili da prihvate dogovor njenog vlasnika, kineske kompanije ByteDance, o njenoj prodaji novom američkom vlasniku. Ukoliko od nje dođe...
U isčekivanju raspleta, brojni svjetski mediji javljaju da kineske vlasti razmatraju mogućnost prodaje poslovanja popularne društvene mreže milijarderu Ilonu Masku, ukoliko kineska kompanija ne uspije da spriječi sudsku zabranu svoje platforme u SAD.
Zvanični Peking bi želio da TikTok ostane pod kontrolom matičnog ByteDance-a, navodi Bloomberg News pozivajući se na sopstvene izvore, ali bi u suprotnom poslovanje TikTok-a u SAD moglo biti prodato putem nadmetanja zainteresovanih ponuđača ili dogovorom vlade.
Budućnost aplikacije više nije samo u rukama ByteDance-a, sugeriše Bloomberg-ov izvještaj. Kineska vlada ima "zlatnu dionicu" u toj kompaniji što, prema tvrdnjama nekoliko članova američkog Kongresa, vlastima u Pekingu daje moć nad TikTok-om.
Prema jednom od mogućih scenarija, o kojem je navodno raspravljala kineska vlada, nekadašnji Twitter, odnosno platforma X, bi preuzela kontrolu nad TikTok-om u SAD, pa bi dve kompanije zajedničkim snagama nastavile da vode poslovanje, prenosi Reuters.
Zvaničnici tek treba da postignu saglasnost o tome kako bi kompanija Ilona Maska mogla da obavi preuzimanje TikTok-a, čiji su predstavnici u više navrata isticali da neće prodavati svoj biznis u Americi.
U istom maniru, zvaničnici ByteDance-a i TikTok-a su i ovoga puta demantovali pisanje Bloomberg-a i ideju o prodaji platforme Masku označili kao "fikciju".
"Ne može se očekivati da komentarišemo čistu fikciju", izjavio je portparol TikTok-a za BBC, dok se predstavnici platforme X, kao ni sam Ilon Mask još uvijek nisu oglašavali ovim povodom.
Iako su iz TikTok-a ranije saopštili da vladin udio u njihovom poslovanju "nema uticaja na globalne operacije ByteDance van Kine, uključujući TikTok", ostaje nejasno koliko je sam ByteDance svjestan razgovora, ili učešća Maska i TikTok-a u njima. Takođe, nema ni informacija o tome da li su ByteDance, TikTok i Mask uopšte bili uključeni u bilo kakve razgovore u vezi sa mogućim dogovorom.
Kineski zvaničnici tek treba da postignu saglasnost o daljim koracima, a njihova razmatranja su još uvijek preliminarna saopštili su izvori njujorške agencije.
Popularna onlajn video platforma TikTok ima više od 170 miliona korisnika u SAD, od koji je mnogi koriste za sopstvene biznise. Preuzimanje od strane Ilona Maska pomoglo naporima platforme X, koja u posljednje vrijeme sve više gubi, kako korisnike, tako i oglašivače, da privuče veći broj oglašivača od trenutnog.
A kako se Maskove kompanije bave različitim vrstama aspektima tehnologije, i one bi od od TikTok-a mogle dodatno da profitiraju. Tako bi na primjer, xAI koji se bavi razvojem vještačke inteligencije, moglo da ima velike koristi od ogromne količine podataka sa TikTok-a koje bi AI mogao da koristi za mašinsko učenje.