Vlasti 23 zemalja tražile tehnologiju za praćenje samo od kompanije Apple, a objava Google kompanije o tome se još očekuje.
Vlasti u 23 zemlje na pet kontinenata zatražile su pristup tehnologiji za traženje kontakta od kompanija Apple i Google.
Kompanija Apple je saopštila da je nekoliko američkih država i da su još 22 zemlje tražile pristup njihovoj aplikaciji za praćenje KORONE, ali nije jasno koliko će na kraju objaviti mobilne aplikacije, koje je koriste, prenosi Rojters.
Upotreba aplikacija za ubrzano traženja kontakata, u kojima vlasti identifikuju i testiraju ljude, koji su nedavno bili u blizini nosilaca virusa, pojavila se kao potencijalni alat za zaustavljanje novih epidemija. To bi moglo da pomogne vlastima da testiraju više potencijalno zaraženih pojedinaca, nego što bi to mogli uobičajenim oslanjanjem na sećanja pacijenata o nedavnim interakcijama.
Nije poznato koje 23 zemlje su tražile aplikaciju, ali se od ranije zna da su se za aplikaciju odlučile Austrija, Nemačka, SAD, Francuska, Velika Britanija, Španija, Australija (gde je već jedna takva aplikacija instalirana na više miliona telefona), Italija, Kina i mnoge druge zemlje.
Aplikacije još uvek nisu predstavljene, ali se očekuje da će raditi na Bluetooth principu i da će kad osoba bude u kontaktu s nekim ko je zaražen, potencijalni zaraženi ili je preležao koronu alarmirati kako samog korisnika, tako i nadzorni sistem u medicinskom sistemu. Samo korisnici nekoliko modela telefona neće biti u prilici da ih vlasti prate.
Ove aplikacije ne bi trebalo da dele podatke o kretanju korisnika ni sa kim, ali se brojne organizacije i sami korisnici plaše da bi upravo ti podaci o kretanju mogli da se zloupotrebe za praćenje korisnika i van delovanja protiv korone i drugih zaraza.