Zavirite s nama u unutrašnjost jedne od najmoćnijih kamera ikad napravljenih za mobilni telefon.
Novi tip kamere na Galaxy S20 telefonima izaziva veliku pažnju, posebno na modelu Galaxy S20 Ultra, čija je rezolucija čak 108 MPx.
Naravno, znamo svi odavno da rezolucija bez pozadine, odnosno adekvatne hardverske tehnologije, ali i algoritma obrade slike i videa ništa ne znači, zato ćemo zajedno da vidimo baš šta je to ispod površine od 108 MPx, što kameru Samsung Galaxy S20 Ultra telefona čini moćnom.
Specifikacije Galaxy S20 Ultra kamere:
- Primarna kamera: 108 MPx, 1/1.33″ senzor, 26 mm ekvivalent, f/1.8, PDAF i OIS
- Telefoto: 48 MPx, 1/2.0″ senzor, 103 mm ekvivalent, f/3.5 periskop sočivo uz PDAF
- Ultraširoka: 12 MPx, 13 mm ekvivalent, f/2.2 apertura
- Dubinska: 0.3 MPx ToF 3D senzor sa f/1.0 aperturom
- Snimanje videa: 8K 4320p / 24fps, 4K 2160p / 60 fps i standardne rezolucije
- Dodatno: LED blic, Exynos 990 čipset dostupan u Srbiji.
Sistem kamere, koji ima Galaxy S20 Ultra je poseban i drugačiji ne samo od konkurencije, nego i od druga dva Galaxy S20 modela, koja smo opisali ranije.
Samsung je ovaj sistem kamera napravio ispočetka, a glavna rezolucije 108 MPx je nastala na osnovu Isocell Bright HM1 senzora, koji proizvodi sama kompanija. Zvanično ime ove kamere je Nonacell. Ovo ime nije odabrano slučajno, jer “nona“ na latinskom znači devet, što simbolizuje Quad Bayer tehnologiju združivanja četiri susedna piksela u jedan, kod koje je svaki piksel sačinjen od devet elemenata - 4x3 kroz dva zelena tona i po jedan crveni i plavi (to su četiri piksela, koja se združuju). Ovakva tehnologija omogućava bolju kontrolu šuma tj. njegovu manju količinu na fotografijama i bolji HDR.
Opisana Quad Bayer tehnologija ima pojedinačno piksel veličine 0,8 mikrona, ali pošto je svaki sastavljen iz tri niza manjih ćelija to veličinu piksela diže na čak 2,4 mikrona, a fizički uvećan senzor dobija i više svetlosti što je svakako značajan preduslov za kvalitetnije fotografije i video snimke.
Apertura sočiva, napravljenog od nekoliko staklenih elemenata je f/1,8 što je dovoljno za impresivne prirodne portrete i zamućene pozadine (boke efekat).
Sledeća jako zanimljiva stvar u sistemu kamera je telefoto kamera, koja je dobila i periskop funkciju. Iako se broj kamera na mobilnim telefonima povećava njihova baza - način izrade - se ne menja. Kamere za telefone prave se na utvrđen, tradicionalan način i dalje, optimizovane tako da stanu u telo mobilnog telefona. Ova činjenica utiče na ograničenu žižnu daljinu, odnosno rastojanje između senzora kamere i sočiva, što kao rezultat ima i činjenicu da najveći broj mobilnih kamera nema sposobnost optičkog zumiranja iznad 2x ili 3x.
Nova vrsta mobilnih kamera zove se periskop kamera i donekle popravlja situaciju zahvaljujući osobini da prelama svetlost pod uglom od 90 stepeni. Ovakav sistem kamere razvodi svetlost po dužini telefona, ne po debljini, što znači da telefoni mogu da dobiju unapređenu optiku bez povećavanja debljine uređaja. Takođe, prizma, koja se nalazi u sklopu periskop kamere i prelama svetlost pod pravim uglom omogućava korišćenje i za optičku stabilizaciju, koja je vrlo bitna prilikom fotografisanja u noćnim uslovima i tokom video snimanja.
Ono što Samsung Galaxy S20 Ultra periskop kameru odvaja od drugih je izuzetno velik senzor, 1/2" rezolucije 48 MPx sa Quad Bayer podrškom združivanja susednih piksela u jedan, takođe.
Softver kamere je standardan i ko je jednom koristio Samsung telefon zna koliko je to lako. Ipak, da bi unapredio i olakšao fotografisanje Samsung je i na Ultra modelu aktivirao Floating okidač, opciju koja omogućava da postavite taster za okidanje tačno ispod palca, bilo gde na ekranu, gde vama najviše odgovara. Na ovaj način nema žongliranja prstima i cimanja telefona tokom slikanja ili snimanja.
Naravno, sad kad znate tehničke detalje, red je da vidite i kakve slike pravi kamera Samsung Galaxy S20 Ultra telefona i vidite koliko to sve moćno deluje i uživo.