Vijesti

Evo za koliko vas prodaju na "dark webu": Cjenovnik profila i naloga

Autor Marko Čavić

Dark Web je mjesto gdje hakeri razmenjuju podatke, a jedno istraživanje otkrilo je koliko vrijede naši podaci na internetu.

Izvor: MONDO portal/Mario Milojević

Vaša privatnost na internetu su i svi vaši podaci, a već smo pisali ranije da je to sve zajedno roba, kojom se trguje svaki dan.

Neki vaš profil može biti kompromitovan, a i ne mora biti, da biste bili žrtva trgovine ličnim podacima na mračnom internetu (Dark Web).

Analiza nekoliko stotina oglasa na mračnom internetu otkrila je koliko hakeri naplaćuju za ukradene lozinke sa Facebook, Instagrama i drugih društvenih mreža, ali i platformi za plaćanje.

Tako Facebook profil prosječno vrijedi 75 dolara, Instagram 50, a Twitter profil aktivnog člana nešto preko 49 dolara. Ove lozinke i profili koriste se za različite prevare, od dodavanja osoba u grupe bez znanja korisnika, zarad vještačkog povećanja rejtinga ili pri kupovini lažnih pratilaca na Instagramu, pa sve do ozbiljnijih prevara, kakve su krađa identiteta i preuzimanje profila s namjerom da se ošteti pojedinac i njegovi prijatelji tj. pratioci.

Trgovina GMail nalogom je skuplja, i ide gotovo do 200 dolara po nalogu, jer se uvidom u mejl mogu otkriti mnoge lične i poslovne tajne, dokumenta i drugi fajlovi, koje nesmotreni korisnici ne uklanjaju sa mejla nakon prijema ili slanja. Ipak, najskuplji su nalozi za onlajn plaćanja, čija cijena se kreće do 350 dolara po nalogu, jer je njih teže pratiti od brojeva kreditnih kartica, koji su podložni lakšem praćenju, pa je njihova cijena između 20 i 50 dolara.

Ne oklijevajte da bolje zaštitite svoje naloge (zaštitom u dva koraka) i da prijavite svaku sumnjivu aktivnost tehničkoj podršci servisa/aplikacije, koju koristite.

Da li ste vi imali ružnih iskustava sa svojim nalozima?