Situacija je sličnija u više segmenata, nego što obični korisnici to misle.
Kompanija Apple već je najavila da će ubrzati razvoj tzv. Apple Search Engine-a, koji će omogućiti da se otarase uticaja Google kompanije, ali i da još više osnaže svoj Apple ekosistem.
Prema ranijim informacijama, koje se već godinama mogu pročitati na internetu, Google ulaže milijarde dolara ne bi li ostao podrazumijevani veb pretraživač na Apple-ovom pregledaču Safari - za iOS, iPadOS i macOS., ali i primaran pretraživač interneta kroz iOS, iPadOS i macOS sisteme uopšte.
Pritisak evropskih regulatornih tela, koja zahtijevaju od Apple kompanije da omogući korisnicima izbor željenog pretraživača pri prvom korišćenju Safari-ja, zategnuti odnosi sa Google kompanijom, koja je Apple kompaniji sve veći konkurent, kao i sazrevanje tehnologija Siri i iCloud, mogli bi da podstakli su Apple da razvije i na tržište postavi sopstveni alat za pretragu interneta.
Ovo pokazuju i detaljna ispitivanja koda u okviru softvera iOS 14, koja su pokazala da je Apple već počeo da linkuje neke pretrage korisnika napravljene preko Home Screen-a iPhone telefona na sajtove i druge internet adrese. Američki The Financial Times list podsjeća u svojoj priči da je Apple posljedično tajnovit kad su njegovi interni projekti u pitanju, ali i da sve više konkretnih dokaza ukazuje na to da će Google uskoro izgubiti mjesto, koje je imao u Apple ekosistemu uređaja.
iOS 14 softver već sad je u stanju da obavi neke pretrage bez pomoći Google kompanije, objasnio je izvor pomenutom američkom listu.
Nekoliko izvora bliskih kompaniji potvrdili su da su reaktivirani i Applebot sistemi, koji prave bazu internet linkova, koji popisuju internet, što je baza svakog veb pretraživača. I dok neki analitičari ne vjeruju u to da bi Apple mogao da bude kvalitetan i relevantan, kao Google, drugi navode da Apple verovatno i nema namjeru da njegov budući pretraživač interneta bude rival Google-u na drugim platformama. Kompanija jednostavno pravi sopstveni pretraživač interneta, koji će biti korišćen isključivo na Apple uređajima.
Apple već ima svoje sopstvene mape, koje jesu imale težak period iza sebe, ali sad su vrlo popularne, makar u SAD, Apple ima svoj Safari, Apple Mail, iMessages, iCloud, Siri asistenta i druge usluge, servise i aplikacije, kojima Google nije neophodan da bi radile normalno i neuobičajeno.
Zapravo, Apple oduvijek gradi ono što je kompanija Huawei sad primorana da čini - da užurbano gradi svoj ekosistem bez Google podrške, koja je bila dosad nezamisliva na Android sistemu. Baš kao i Apple i Huawei sad ima svoje mape, svoje aplikacije za sve, svoju prodavnicu aplikacija, svoju Cloud infrastrukturu i Petal Search - novi Search engine, ali i pretraživač aplikacija.
Nema vremenskog roka do kog će Apple zamijeniti Google svojim servisom za pretragu, isto kao što nema roka ni u slučaju kompanije Huawei, kad bi ona mogla da završi sve što je potrebno da bude potpuno nezavisna od Google kompanije. Jedina razlika jeste u tome što je Huawei na sve ovo bio primoran, a kompanija Apple to svakako želi da uradi i dok Huawei sve mora istovremeno da radi i pegla, kompanija Apple ima vremena da sve sredi, pa da pusti na tržište.
U svakom slučaju - obje kompanije rade na tome da se oslobode Google uticaja u svakom slučaju…
Šta vi mislite o ovoj temi?
(mondo.rs)
(The Financial Times / MONDO)