Srbija ipak ispustila Ukrajinu, Portugal ide na EURO!

Selekcija Ljubiše Tumbakovića dva puta vodila, ali ostala bez trijmfa u nadoknadi vremena - 2:2.

Srbija ipak ispustila Ukrajinu, Portugal ide na EURO! Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Tako blizu, a tako daleko. U svakom smislu.

Reprezentacija Srbije je "u svom stilu" uspela da ostane bez trijumfa nad Ukrajinom u poslednjem kvalifikacionom meču i na taj način završi takmičenje u grupi B na trećoj poziciji.

SRBIJA - UKRAJINA 2:2 (1:1)
/Tadić pen. 9, Mitrović 56 - Jaremčuk 32, Besedin 90+3/

Ni u sedmom pokušaju, Srbija nije uspela da savlada Ukrajinu, pošto je pogodak Artema Besedina u dubokoj nadoknadi vremena doneo izjednačenje gostima i gorak ukus u ustima "orlova".

Ne bi trijumf Srbiji doneo plasman na Evropsko prvenstvo, jer je Portugal "odradio posao" u Luksemburgu i slavio 2:0, ali bi utisak svakako bio bolji.

Aleksandar Mitrović i Dušan Tadić su po ko zna koji put bili "sve i svja" u igri Srbije, kreirali i ulazili u šanse, postizali golove. Mitrović je čak stigao do 10. pogotka u kvalifikacijama, uprkos tome što je prvi postigao tek u junu ove godine.

Prethodno je "desetka" Srbije dovela domaće u vođstvo već u 9. minutu, kada je prvo šutirao, a Matvijenko igrao rukom, da bi potom bio siguran sa "bele tačke".

Ipak, ne bi ovaj kvalifikacioni ciklus bio to što jeste da Srbija nije samu sebe spoticala. Ukrajinci su lako izjednačili kada je odbrana "orlova" loše reagovala i dopustila Jaremčuku da sam sa pet metara glavom smesti loptu u mrežu.

Mitrović je u nastavku pokazao zašto je samo pitanje dana kada će rekord Stjepana Bobeka biti oboren, kada je na maestralan centaršut Tadića prvo grudima prihvatio loptu, a potom precizno završio akciju.

No, taman kada se činilo da će Srbija bar utešnim trijumfom u dobrom raspoloženju čekati martovski baraž, Besedin je iskoristio novu smušenu reakciju odbrane "orlova" i očuvao Ukrajincima status neporaženog tima.

Portugal je za to vreme slavio u Luksemburgu golovima Bruna Fernandeša u smiraj prvog i Kristijana Ronalda pred kraj drugog poluvremena, čime su osigurali mesto na završnom turniru, gde će braniti trofej osvojen u Francuskoj 2016. godine.

Selekciju Ljubiše Tumbakovića sada čeka baraž 26. marta 2020. kada će igrati protiv Norveške, a pobeda u tom polufinalnom i eventualnom finalnom meču pet dana kasnije biće moranje za plasman na Evropsko prvenstvo.

/Mitrović 11, 43, Radonjić 69 - Rodrigeš 54, Turpel 75/

TABELA: Ukrajina 20, Portugal 17, Srbija 14, Luksemburg 4, Litvanija 1.

16:52

90+3' - Ukrajina stiže do 2:2!

Neverovatno...

U poslednjem minutu meča gosti stižu do izjednačenja pogotkom Besedina i to nakon smušene reakcije odbrane Srbije, po drugi put na ovom meču...

16:48

Portugal rešava sve...

Šampion Evrope je overio plasman na završni turnir, jer u Luksemburgu vode 2:0!

Strelac je Kristijano Ronaldo, što je njegov 99. gol u dresu Portugala!

16:48

90' - Srbija čuva prednost

Ukrajinci jesu aktivniji i željni da završe kvalfikacije bez poraza, ali i dalje ne ulaze u one najbolje šanse. Igraće se još tri minuta nadoknade vremena.

16:41

82' - Poslednja izmena Tumbakovića

Na terenu je Sergej Milinković-Savić, koji će doneti snagu i visinu, pošto je zamenio Nemanju Radonjića.

Ukrajinci sve više imaju loptu u svojim nogama...

16:40

Sve manje vremena za čudo

U Luksemburgu je i dalje 1:0 za Portugal.

U drugom poluvremenu ni jedni ni drugi nisu uputili nijedan šut u okvir gola protivnika. I dalje su jako male šanse da će "orlovi" danas izboriti plasman na EURO.

16:36

77' - Nove promene...

Nemanja Maksimović je zatražio izlazak iz igre, izgleda da je imao problema zbog kojih nije mogao da nastavi, a Luka Milivojević je na terenu.

Kod gostiju Šepelijev i Besedin menjaju Kovalenka i Cigankova.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

16:31

72' - Mitrović je UVEK opasan!

Kakva je to bila duga lopta Dušana Tadića, preko cele odbrane Ukrajine, pravo za Mitrovića.

Napadač Srbije nije bio u ofsajdu, utrčao je u prostor, ali iz teškog ugla snažno šutira u bliži ugao, da bi Pjatov loptu izbio u korner. Lepo kombinuju Tadić i Mitrović danas!

16:28

69' - Prva izmena...

Adem Ljajić napušta igru, a Mijat Gaćinović je na terenu.

Imao je Ljajić par solidnih pokušaja, ali fudbaler Ajntrahta bi mogao da donese svežinu i brzinu.

16:26

66' - Napadamo, ali nema završne lopte

Nije da smo imali neku pravu šansu posle postignutog gola, ali u par navrata je malo falilo da dođemo u priliku za gol.

Radonjić i Tadić su par puta kombinovali, ali završna lopta u šesnaesterac je izostajala.

16:19

"Mitar" zaokružio na 10!

Bio je ovo 17. gol Srbije u kvalifikacijama, a Aleksandar Mitrović je postigao svoj DESETI pogodak na osmom meču!

Izvanredna serija napadača Fulama, sada je na 34 gola u dresu Srbije. Još pet i prestići će rekord Stjepana Bobeka star 63 godine!

16:16

56' - GOOOOL, MITROVIĆ!

Srbija ponovo vodi, sada je 2:1! Odlična akcija Srbije, Tadić je dobio na desnoj strani povratno dodavanje od Radonjića, centrirao maestralno na drugu stativu, a Mitrović prvo prima loptu na grudi i potom pogađa "malu mrežu" sa pet metara!

Ima li nade za EURO?

16:09

50' - Ljajić, LUKAVO!

Tadić je iz sredine uposlio Ljajića na levom boku, a igrač Bešiktaša je imao igrača ispred sebe. Bio je dobro "pokriven", ali se Ljajić lukavo snašao udarcem u bliži ugao gola Ukrajine, ali je i Pjatov uspeo da interveniše i zaustavi udarac.

16:07

48' - Malinovski pokušava sa distance...

Ukrajina lako prolazi kroz defanzivni blok Srbije. Malo po malo se približavaju golu Rajkovića, a posle jedne izbijene lopte Maksimovića, Malinovski pokušava iz poluvoleja sa nekih 20 metara, ali nedovoljno precizno.

16:04

Počelo je drugo poluvreme!

15:59

Malo statistike dok čekamo nastavak

Srbija je u prvom poluvremenu uputila devet šuteva ka golu Ukrajine, a tri su išla u okvir. Pjatov je dva odbranio, ali ne i Tadićev penal.

Ukrajinci su takođe tri puta gađali u okvir gola Srbije, ali je i Jarmolenko jednom pogodio stativu.

Videli smo dva žuta kartona - Radonjić i Matvijenko - dok je posed lopte na strani "orlova": 53 prema 47 odsto.

15:55

Prvo poluvreme kroz fotografije...

15:48

Poluvreme!

Srbija je daleko od plasmana na Evropsko prvenstvo jer su posle vođstva dopustili da Ukrajina lako izjednači i potom nastavi da preti.

Za to vreme, i Portugal čini ono što se od njih očekivalo. Vode u Luksemburgu, pa Srbija sada zaostaje tri boda za šampionom Evrope.

15:45

45' - Dobra šansa za Ukrajinu

Odličan udarac Jaremčuka sa ivice šesnaesterca posle dodavanja sa desne strane, ali i Rajković se lepo "ispružio" i izbio loptu u korner.

15:44

Loše vesti - Portugal vodi!

Na utakmici Luksemburg - Portugal trenutno je baš onaj rezultat koji ne odgovara Srbiji.

Evropski šampioni očekivano stižu do vođstva, a strelac je Bruno Fernandeš!

15:42

I publika učestvuje

Prvo je posle primljenog gola Srbije sa tribina usledilo uobičajeno skandiranje "Kosovo - Srbija", da bi potom sa južne tribine usledila jasna poruka:

"Hoćemo pobedu!"

15:34

32' - Jaremčuk za 1:1!

Loša odbrana Srbije... Dobar centaršut Cigankova sa desne strane, a Jaremčuk stoji na pet metara između tri igrača Srbije, a niko od njih ne reaguje kako treba i to je četvrti gol za Jaremčuka u ovim kvalifikacijama!

Ujedno i 16. gol koji Srbija prima na OSMOM meču...

15:32

I Ajaks sve prati...

15:28

28' - Ljajić, OPASNO JE!

Bilo je to jako blizu!

Dupli pas Adema Ljajića i Aleksandra Mitrovića završava se šutem Ljajića sa distance! Odličan udarac, ali malo pored desne stative gola Pjatova.

15:26

Slaba poseta u Beogradu

Srbija igra za odlazak na EURO, ali NIKO ne gleda... Zašto?

Pogledajte fotografije sa lica mesta!

Izvor: MONDO/Dušan Ninković

15:24

23' - STATIVA Ukrajine!

Dosta sreće za Srbiju!

Jaremčuk je pobegao odbrani Srbije prilikom lopte u prostor, Rajković pravovremeno istrčava i izbija loptu, ali ona ide pravo do Jarmolenka.

Igrač Vest Hema šutira na gol gde nije bio golman Srbije, ali pogađa desnu stativu gola Rajkovića! Ostaje 1:0!

15:21

20' - Jarmolenko pokušava

Išao je napad Ukrajine po desnom boku, a jedna povratna lopta u šesnaesterac Srbije nije dobro izbijena, Kolarov se nije najbolje snašao i odmah "iz prve" šutira Jarmolenko.

Ipak, njegov šut po zemlji ide pravo u Rajkovića. Moglo je to da bude još opasnije...

15:18

18' - Ukrajinci se bude

Otkako su primili gol u 9. minutu, gosti žele da se približe golu Predraga Rajkovića.

Još uvek nisu imali nijednu izglednu šansu, ali je očigledno da postaju veća pretnja nego u uvodnim minutima.

15:14

13' - Nova prilika za "orlove"

Imali su Ukrajinci jedan solidan pokušaj preko Jarmolenka posle gola Tadića, ali sada Srbija ponovo preti.

Mitrović je pokušao u šesnaestercu gostiju, njegov šut je izblokiran, lopta opet stiže do igrača Ajaksa koji posle prijema pokušava da "ćušne" loptu ka golu Ukrajine, ali nije precizan. Šteta!

15:10

9' - PENAL za Srbiju i 1:0!

Dušan Tadić je u osmom minutu šutirao ka golu Ukrajine, pogodio Matvijenka u ruku i to je bio jasan jedanaesterac za "orlove"!

Odmah zatim i gol Tadića sa bele tačke za 1:0 i Srbija vodi!

15:07

6' - Prvi konkretniji napadi

Kombinovali su po desnoj strani Milenković i Tadić, ovaj drugi je potom u prostor odigrao loptu za Radonjića koji na ulasku u šesnaesterac uz gol-aut liniju uspeva da uputi centaršut po zemlji pravo u naručje golmana Pjatova.

Potom u sledećem napadu i Nemanja Gudelj sa distance šutira snažno u gol, ali Pjatov je siguran.

15:05

5' - Solidan start Srbije

Nije bilo još uvek šansi na ovom meču, ali angažovano su "orlovi" započeli meč. Do sada kontrolišu posed lopte i pokušavaju da se približe šesnaestercu Ukrajine.

15:00

Počinjemo!

Intonirane su himne, pa meč može da počne.

Malobrojna publika aplauzima ispratila himnu Ukrajine. Na tribinama je između tri i pet hiljada gledalaca.

14:46

Loša statistika protiv Ukrajine...

Ovo će biti peti meč Srbije protiv Ukrajine od osamostaljenja i svaki put su "orlovi" gubili sa nekim drugim selektorom na klupi.

Đukićeva Srbija je izgubila 2008, Antićeva 2009, Muslinova 2016. i Krstajićeva 2019. godine.

Može li Tumbaković da prekine taj niz?

14:38

Igra se i u Luksemburgu

Drugi meč grupe B igra se takođe od 15.00, Luksemburg dočekuje Portugal!

Srbija će navijati za domaće i ogromno iznenađenje ne bi li imala šansu za plasman na EURO.

14:30

Potvrda tima Srbije

Naše predviđanje od pre sat vremena se ispostavilo tačnim.

Srbija izlazi u onom sastavu koji smo i najavili.

View this post on Instagram

Стартних 1️⃣1️⃣ |

A post shared byFootball Association of Serbia(@fudbalskisavezsrbije) on

14:22

Sastav Ukrajine

Andrij Ševčenko je odabrao svoju startnu postavu, a oni bi mogli da nastupe u formaciji 4-1-4-1.

Pjatov - Karavalev, Matvijenko, Krivcov, Mikolenko - Sidorčuk - Cigankov, Kovalenko, Malinovski, Jarmolenko - Jaremčuk.

14:09

Sa lica mesta...

Evo kako stadion "Rajko Mitić" izgleda 50 minuta pre početka utakmice.

13:55

Hoće li konačno ta pobeda?

Srbija i Ukrajina se sastaju drugi put ove godine, a u prvom okršaju bilo je 5:0 za Ukrajince!

U istoriji Srbije (i njenih prethodnica SCG i Jugoslavije) naša selekcija je odigrala šest mečeva i izgubila svih šest puta!

Evo kako je to izgledalo u junu ove godine.

13:30

MONDO saznaje sastav Srbije!

Prema našim informacijama, evo kojih 11 će nastupiti na meču protiv Ukrajine:

Predrag Rajković - Nikola Milenković, Nikola Maksimović, Aleksandar Kolarov, Milan Rodić - Nemanja Gudelj, Nemanja Maksimović - Nemanja Radonjić, Adem Ljajić, Dušan Tadić - Aleksandar Mitrović.

13:27

Dobrodošli u MONDO live

Pridružite nam se, pratićemo uživo prenos utakmice Srbija - Ukrajina u okviru poslednjeg osmog kola kvalifikacija za EURO 2020.