Trofej tada najstarijeg evropskog takmičenja završio je u Partizanovim vitrinama
Partizan je na današnji dan, pre 42 godine osvojio jedini evropski trofej, preteču Lige šampiona.
U finalu Srednjeevropskog kupa (Mitropa kup) crno-beli su pobedili mađarski Honved 1:0. Jedini pogodak postigao je Aca Trifunović iz jedanaesterca.
Finale se igralo na stadionu JNA po jako lošim uslovima, mokrom i blatnjavom terenu.
Crno-beli su finalnu utakmicu odigrali u sledećem sastavu: Zalad, Đurović, Kozić, Trifunović, Stojković, Lazičić, Zavišić, Živković, Santrač (Varga, Jović), Prekazi i Klinčarski.
Trener je bio Ante – Biće Mladinić, kome je to ujedno bio i poslednji meč u Partizanu, pošto je posle osvajanja trofeja smenjen sa klupe crno-belih.
Takmičenje je bilo podeljeno u dve grupe, a u Partizanovoj su bili Peruđa i Zbrojovka iz Brna. Drugu grupu su činili Vojvodina, Honved i bečki Rapid, koji je ubrzo odustao od takmičenja, tako da su Honved i Vojvodina odlučivali o prvaku grupe.
Prvi meč u grupi je igran 28. septembra 1977. Partizan je savladao Zbrojovku 5:1 na Stadionu JNA. Pred oko 10.000 gledalaca. Golove su postigli – Vukotić(2), Trifunović, Grubješić i Prekazi.
Sledeći meč je odigran u Peruđi, 14. decembra 1977. i domaćini su pobedili sa 2:1, a jedini gol za Partizan postigao je Nenad Stojković. Peruđa je te iste sezone osvojila sedmo mesto u Seriji A.
Revanš utakmica u Brnu protiv Zbrojovke odigrana je 29. marta 1978. i ostvarena je velika pobeda od 2:3. Pobedu su svojim golovima doneli Santrač, Vukotić i Jović. Spomena radi, Zbrojovka je te godine bila šampion i najbolji tim Čehoslovačke.
Poslednji meč u grupi odigran je 19. aprila 1978. pred 15.000 gledalaca protiv Peruđe, koja je savladana sa 4:0, čime je Partizan ušao u finale. Golove su postigli – Klinčarski, Santrač, Jović i Zavišić.
Mitropa kup je nazivan još i Dunavski, odnosno Srednjoevropski, najstarije je međunarodno klupsko takmičenje u Evropi. Sa kraćim prekidima Srednjeevropski kup se igrao od 1927. do 1992. godine (52 godine), a u njemu su najpre učestvovali samo klubovi iz Austrije, Čehoslovačke, Jugoslavije i Mađarske, da bi se kasnije pridružili Rumuni, Švajcarci i Italijani.
Od jugoslovenskih klubova CE kup su osvajali – C. zvezda i Čelik po dva puta, Vojvodina, Partizan, Iskra iz Bugojna i banjalučki Borac.