Fudbal

U Crnoj Gori skoro 10 godina grade stadion: Koštaće mnogo više, a ime "Sveti Petar Cetinjski" je sporno

Autor Milutin Vujičić

I dalje nije odobreno ime stadiona na Cetinju čija je izgradnja odobrena 2015. godine. Radovi su sada pri samom kraju, ali još se čeka odluka da li će se zvati "Sveti Petar Cetinjski".

Izvor: Instagram/cetinje.me/Screenshot

Sada već davne 2015. godine u Crnoj Gori je odobrena izgradnja stadiona "Sveti Petar Cetinjski" na Cetinju, kamen temeljac je postavljen 2017, a projekat bi tek uskoro trebalo da bude završen. Rokovi za završetak radova su odavno probijeni (rok je bio tri godine), a interesantno je da je sve stalo na 95 odsto radova.

Problem je nastao prije svega oko dokumentacije, tako da je stadion u jednom trenutku stadion je bio sav u korovu, ali su se skoro pokrenuli sa "mrtve tačke". Za podgoričke "Vijesti" su iz Uprave za kapitalne projekte objasnili da je jedan od razloga zašto se kasnilo sa izgradnjom stadiona upravo papirologija: "Zbog nedostataka u revidovanom glavnom projektu, neusaglašenosti projektne dokumentacije sa stanjem na licu mjesta i izmjene nacionalnih propisa za opterećenje objekata snijegom i vjetrom bilo je potrebno izvršiti kontrolu i dopunu revidovanog glavnog projekta. Tako bi se utvrdio ukupan obim posla neophodan za izgradnju objekta koji će biti bezbjedan za upotrebu i funkcionalan tokom eksploatacije", objašnjava se.

Prvobitno, projekat je bio "težak" 8,8 miliona evra, ali problematika sa kojom su se suočili imala je za posljedicu povećanje investicione vrijednosti i prolongiranje roka završetka izgradnje. Radovi su sada praktično završeni i ostalo je da se postavi novi teren do kraja godine, a izgradnja će koštati preko 10 miliona evra. Ipak, otvaranje teško da će biti prije maja 2025.

"Do sada je na izgradnju Stadiona na Cetinju utrošeno 9.082.718,09 evra, od čega je Uprava za kapitalne projekte finasirala iznos od 4.687.718,09 evra, Fudbalski savez Crne Gore 2.238.000 evra, a Cetinje 2.157.000 evra", objašnjeno je.

Stadion "Sveti Petar Cetinjski" imaće kapacitet od 5.192 mjesta, istočna i zapadna primaće po 2.100 hiljade, a u ložama će biti još 145 mjesta. U južnom, prizemnom dijelu, predviđeni su komercijalni sadržaji, orijentisani prema obližnjem trgu. Crna Gora je još ranije počela da gradi fudbalske stadione i prvi završila stadion u Podgorici, koji od otvaranja 2019. koristi Fudbalski klub Podgorica. Kapacitet tog stadiona je 3.000 sjedećih mjesta. Pogledajte kako je tekla izgradnja:

Problem imena stadiona - još se ne zna kako će se zvati?

Kada je 2017. godine položen kamen temeljac najavljeno je da će budući stadion nositi ime "Sveti Petar Cetinjski", umjesto dosadašnjeg naziva Obilića poljana, kako se od kraja 19. vijeka nazivalo vojno vježbalište na ovoj lokaciji. Dosadašnji stadion, na kojem je igrao Fudbalski klub Lovćen izgrađen je na tom mjestu 1957. godine i koristio je naziv Obilića poljana.

Na buduće ime stadiona saglasnost treba da da Vlada Crne Gore, što se još nije dogodilo.

“Što se tiče upravljanja i održavanja stadiona, Cetinje je uputilo inicijativu nadležnim državnim institucijama i Fudbalskom savezu Crne Gore u cilju regulisanja međusobnih odnosa, a koji se odnose na vlasničku strukturu, upravljanje i održavanje. Još uvijek nijesmo dobili odgovor na našu inicijativu, a nadamo se da ćemo uskoro imati sastanak na kojem će ta pitanja biti definisana", saopšteno je iz kabineta gradonačelnika Cetinja.

j

Tagovi