Ostali sportovi

Promena plana: Furiozni Novak napada Federerove i Nadalove "baze"!

Posle odluke da se vrati u Dubai, na turnir koji ima ekskluzivan ugovor sa sedmostrukim prvakom Federerom, Đoković je promenio odluku da ove sezone preskoči Monte Karlo, koji je Rafael Nadal osvajao 11 puta.

Izvor: Guliver, Matt King/Getty Images AsiaPac

Novak Đoković se predomislio - braniće 180 bodova osvojenih u Monte Karlu prošlog aprila i pokušati treći put da osvoji Masters, koji zvanično otvara "sezonu šljake".

Prethodno, svetski "Broj 1" napravio je dve izmene u odnosu na kalendar iz 2019. godine.

ATP kup je već osvojio sa reprezentacijom Srbije početkom januara u Brizbejnu i Sidneju, a posle uspešno odbranjene titule na Australijan openu uskoro ga očekuje i povratak u Dubai na turnir Serije 500, gde ima četiri titule i koji nije igrao od poraza od Rodžera Federera u finalu 2015. godine.

Švajcarac kao sedmostruki šampion ima doživotni ugovor sa organizatorima turnira u Dubaiju, koji redovno posećuje i u decembru tokom priprema za start sezone.

Novak Đoković 17 poena (sport)
Izvor: YouTube/Tennis Corner

9.720 Đoković, 9.395 Nadal, 7.130 Federer...

Đoković je retko igrao tenis od povratka iz Melburna krajem januara do prvih Mastersa u sezoni početkom marta, "vezanih" turnira u Indijan Velsu i Majamiju, a potom bi uglavnom sledila nova pauza do sredine aprila i prvih mečeva na šljaci u gradu u kom živi sa suprugom i decom.

Na neki način, ako je Federerova "baza" Dubai, može se reći da je Monte Karlo jedan od Nadalovih omiljenih turnira.

Osvajao ga je 11 puta.

Izvor: Guliver, Julian Finney/Getty Images Europe

Zbog izmena u kalendaru na početku sezone, Novak je sastavljajući plan za 2020. godinu jesenas u dogovoru sa Marjanom Vajdom i ostatkom tima "precrtao" Monte Karlo, kako bi što odmorniji i spremniji dočekao odbranu značajnog broja bodova na Mastersima u Madridu i Rimu, odnosno drugom gren slemu sezone, Rolan Garosu.

Danas je, međutim, ozvaničena prijava "Broja 1" za glavni žreb turnira u Monaku, koji počinje 11. aprila, a na kom je Đoković prošle godine izgubio u četvrtfinalu od Danila Medvedeva.

Šta to znači za borbu za prvo mesto na rang listi?

Ukoliko želite da učestvujete u anketi posjetite Mondo Pređi na sajt

Naravno, Đokovića u avgustu očekuju i Olimpijske igre, ali u Tokiju se svakako neće raditi o bodovima i prvom mestu na ATP listi.

Nije beznačajno, jer nedavno "svrgnuti" Rafael Nadal dugo godina nije branio ovako mali broj bodova na šljaci, što uz njegovo povlačenje iz Majamija prošle sezone ostavlja mnogo prostora za "sveže" poene iz 2020. i novi napad na Đokovića.

Novaka i Rafu trenutno deli 325 bodova, s tim da Španac do vezanih titula u Rimu i Parizu ima priliku da osvoji značajan broj poena na svakom od turnira koji je prijavio: 45/500 Akapulko, 360/1.000 Indijan Vels, 0/1.000 Majami, 360/1.000 Monte Karlo, 180/500 Barselona i 360/1.000 Madrid.

Slično će biti i sa Đokovićem, koji posle "celih" 500 bodova u Dubaiju brani samo 135 od ukupno 2.000 za titule na prvim Mastersima u sezoni. Podsećamo da je Novak osvajao Indijan Vels pet, a Majami šest puta.

Novak Đoković

Naš as nalazi se u seriji od 13 pobeda od starta sezone.

Bodovi će biti pred njim i na početku sezone na "šljaci", gde će braniti četvrtfinale Monte Karla, a onda ga očekuje zaista nezgodan period u kom će nove poene osvojiti samo titulom u Rimu i finalom u Parizu: Madrid je osvojio, u Rimu igrao finale, na Rolan Garosu ispao u polufinalu, Vimbldon osvojio…

Atipično poput Nadala na proleće, Đokovića naredne jeseni očekuje solidan broj "novih" bodova u periodu sezone kada je uglavnom dominirao, odnosno "branio". Od završetka Vimbldona do odbrane titule na ATP kupu početkom 2021. godine, Đoković brani samo 2.420 od ukupno 7.000 bodova.