Veliki rast cijena hrane i energenata usljed rata u Ukrajini pogađa siromašne zemlje, pa su potrebni bolji mehanizmi za kontrolisanje državnih dugova da bi se spriječila bankrotiranja, saopšteno je iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
"Rat u Ukrajini povećava rizik od javnog pozajmljivanja do nivoa bez presedana dok pandemija i dalje opterećuje mnoge državne budžete", napisali su u blogu direktor odjeljenja za fiskalne poslove u MMF-u Vitor Gaspar i šef za strategije Sejla Pazarbašioglu.
U tekstu se ocjenjuje da je potrebna globalna saradnja da bi se došlo do odgovarajućeg rješenja za probleme sa dugovima, te spriječila nepotrebna bankrotiranja.
Poskupljenja hrane i energenata naročito teško pogađaju zemlje sa niskim primanjima, zbog čega će im, možda, biti potrebni dodatni grantovi i koncesiono finansiranje.
Države trebaju da sprovedu reforme da bi povećale transparentost o svojim dugovima i ojačale politiku regulisanja dugova radi smanjenja rizika, navode stručnjaci MMF-a.
Oko 60 odsto zemalja sa niskim primanjima već je pod rizikom da neće moći da otplaćuju dugove, a povećanje kamatnih stopa u velikim ekonomijama moglo bi da se proširi na države sa slabijim fundamentima, što bi dovelo do poskupljenja njihovog zaduživanja.
(Srna)