Ekonomija

Kina: Zabrana "TikToka" nanosi štetu poslovnom ugledu Evrope

Autor Željko Svitlica

Kina je danas saopštila da će zabrana upotrebe aplikacije "Tiktok" u institucijama EU nanijeti štetu poslovnom povjerenju u Evropi.

Izvor: Unsplash

Evropski parlament, Evropska komisija i Evropski savjet zabranili su zaposlenima da instaliraju "Tiktok" na službenim uređajima. Sličan postupak preduzeli su i američke savezne vlasti, američki Kongres i više od polovine država SAD.

Kanada je takođe uvela zabranu postavljanja "Tiktoka" na službene uređaje.

Aplikacija "Tiktok" najpopularnija je među tinejdžerima, ali postoji zabrinutost da bi Kina mogla da iskoristi svoje pravna i regulatorna ovlaštenja kako bi došla do privatnih podataka korisnika ili da na platformi plasira dezinformacije.

"EU tvrdi da je najotvorenije tržište na svijetu, ali nedavno je preduzela restriktivne mjere i bezrazložno vrši pritisak na strane kompanije na osnovu nacionalne bezbjednosti. Time će narušiti povjerenje međunarodne zajednice u poslovno okruženje u EU", naglasila je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning.

Prema njenim riječima, EU treba da postupa kako govori, da poštuje tržišnu ekonomiju i poštenu konkurentnost, da prestane da koristi i zloupotrebljava nacionalnu bezbjednost, te da obezbijedi otvoreno, pošteno, transparentno i nediskriminatorno poslovno okruženje za sve kompanije.

Osoblje institucija EU treba da obriše "Tiktok" sa svojih uređaja do 15. marta.

Tagovi