Ekonomija

Da li sav višak struje ide Slovencima: Koje su posljedice arbitražne odluke u sporu protiv "RiTE" Ugljevik?

Autor Dušan Volaš

Javno preduzeće Rudnik i Termoelektrana "Ugljevik" mora da isplati 67 miliona evra Holdingu slovenačkih hidroelektrana i ubuduće će im isporučivati čak trećinu struje koju proizvede.

Izvor: Centar za životnu sredinu

Ovu informaciju je potvrdio ministar energetike Petar Đokić, pozivajući se na presudu koju je donijelo Arbitražno vijeće u Beogradu. Riječ je o obavezi nastaloj u vrijeme bivše SFRJ, kada je postojao sporazum o udruživanju rada i sredstava tadašnje države.

Odluka Arbitražnog vijeća stigla je u RiTE "Ugljevik" 4. jula, a preduzeće ima rok od 30 dana da izmiri obaveze.

Brojna pitanja bez odgovora

Međutim, nakon ove informacije, odnosno arbitražne odluke, otvorena su brojna pitanja na koja niko ne odgovora.

Iz kojih sredstava će biti plaćeno 67 miliona evra? Da li RiTE "Ugljevik" mora Slovencima da isporučuje električnu energiju trajno ili samo određen vremenski period? Kako će se to odraziti na javno snabdijevanje domaćih potrošača? Kako će se to odraziti na poslovanje kompletne Elektroprivrede RS?

Vršilac dužnosti direktora RiTE "Ugljevik", Diko Cvjetinović, nedostupan je za obrazloženje, a uprava se nije oglašavala. Jedino su poslali kratko obavještenje akcionarima o presudi, koje je objavljeno na sajtu Banjalučke berze, ali bez arbitražne odluke, piše Srpskainfo.

U "Elektroprivredi RS" nisu mogli da odgovore na pitanja jer je generalni direktor Luka Petrović odsutan. Izvršni direktor za javno snabdijevanje u ERS, Zoran Vuković, kaže da nije nadležan za ovu temu.

S druge strane, poznato je to da je trećina proizvedene električne energije u RiTE "Ugljevik" otprilike jednaka ukupnoj količini električne energije koju "Elektroprivreda RS" izveze. Po dostupnim podacima, ERS je prošle godine izvezla 536 gigavat časova električne energije, dok je RiTE "Ugljevik" proizveo 1.499 gigavata.

Đokić: Moraju naći način da izvrše obavezu

Dakle, ako se posmatraju ovi podaci, onda ERS neće više imati višak električne energije koju će moći da prodaje na slobodnom tržištu. Jer postoji obaveza, kako je rekao ministar Đokić, da se trećina proizvedene električne energije isporučuje Slovencima. Jedino što je pozitivno u cijeloj ovoj priči jeste to da će struja Slovencima biti isporučivana po tržišnim cijenama.

"Ovo će biti teret za RiTE "Ugljevik" i oni moraju naći način kako tu obavezu da izvrše, a riječ je o obavezi nastaloj u vrijeme bivše SFRJ, kada je postojao sporazum o udruživanju rada i sredstava tadašnje države", rekao je Đokić.

On je podsjetio da arbitraža koju je pokrenuo Holding slovenačkih hidroelektrana traje duži niz godina, te da postoje dva spora – jedan pred Arbitražnim tribunalom u Vašingtonu, a drugi u Beogradu.

Povodom ove arbitražne odluke, koja je obavezujuća za RiTE "Gacko", oglasila se još samo sindikalna organizacija ovog zavisnog preduzeća ERS, jer su zabrinuti za vlastiti status zbog finansijskog udara.

Sindikat traži da se i Vlada uključi u rješavanje problema

Oglasili su se saopštenjem, a predsjednik Sindikalnog odbora, Boban Benović, nije imao vremena da razgovara već je poslao novo saopštenje u kojem traži da se većinski vlasnik, odnosno Vlada RS, uključi u rješavanje problema.

"Nakon odluke Arbitražnog vijeća u Beogradu, kojom je riješen dugogodišnji spor koji imamo sa Elektrogospodarstvom Slovenije na način kako je riješen, mi kao sindikat smo tražili hitan sastanak sa upravom našeg preduzeća. Očekujemo da čujemo konkretna rješenja, a pružićemo punu podršku poslodavcu, jer se radi o problemu koji datira još iz vremena izgradnje TE. Ali, sve pod uslovom da radnička prava, broj zaposlenih kao i socijalno- ekonomski položaj naših radnika ne bude doveden u pitanje", navodi se u saopštenju Sindikata.

Očekuju da rukovodstvo RiTE "Ugljevik" u što skorije vrijeme uđe u pregovore sa Slovencima, a svakako očekuju i pomoć kako Matičnog preduzeća, tako i Vlade RS kao većinskog akcionara.

"To smo još početkom juna tražili, jer nije realno očekivati da RiTE "Ugljevik" sam nosi teret nečega što vuče korijene još iz SFRJ. Sve institucije na svim nivoima se moraju uključiti u rješavanje ovog problema", navode u Sindikatu.

(Mondo)