Ostrvo u svakom smislu ove riječi to sada jeste – odsječeno od svijeta koji spušta rampu, kako Britancima, tako i gotovo svima koji se tamo u ovom trenutku nalaze.
Velika Britanija je paralisana maltene preko noći, najprije prema Evropi, i to u času kada se zbog neizvjesnog bregzita bliži scenario ozbiljnih ograničenja uključujući kretanje ljudi i robe ka EU od 1. januara. Svijet se zaključava u odnosu na zemlju koju u najstrože epidemiološke mjere, pogotovu London i jugoistok, gura tamošnja vlada koja je inače planirala da za vrijeme praznika olabavi restrikcije pod kojima žive već neko vrijeme.
Nakon što je Boris Džonson u subotu rekao da se novi soj virusa korona širi veoma brzo, što ne znači da je i smrtonosniji, istim tempom se već u nedjelju širio spisak država koje su im zatvorile vrata. Gužve su se rekordnom brzinom, osim na aerodromima, slile i na drumski saobraćaj.
Stopirala ga je Francuska na 48 sati stvorivši tako paniku na Ostrvu da će uslijediti nestašica hrane ali i vakcina koje je juče trebalo da se transportuju u Britaniju.
Pariz je, međutim, vrlo brzo, već juče odlučio da ipak oživi drumski saobraćaj, a kolaps koji se desio u luci Dover gdje su kamioni ka graničnom prelazu stajali u kilometarskim kolonama mogao bi poslužiti kao svojevrsna pokazna vježba onoga što će se, moguće je, dešavati na granicama kada od 1. januara London ne bude više dio jedinstvenog evropskog tržišta.
Osim Njemačke, Italije, Holandije, Belgije koja je blokirala i željeznički saobraćaj, potom Austrije, Irske, Bugarske, Hrvatske, Švedske, Danske koja je na dva dana stopirala letove, od Ostrva su se distancirali i Turska, Norveška i Kanada. Češka i Grčka uvele su karantin za sve putnike koji stižu iz Velike Britanije. Letovi za Hongkong suspendovani su od ponedjeljka. Oni su zabranili svojim građanima i povratak što je najstroža mjera koju su donijeli do sada. Njihove granice za turiste zatvorene su od marta, ali se ta odluka nije odnosila na njihove rezidente.
"Novi soj" virusa za 70 odsto je zarazniji od prethodnog i uzrok je povećanja broja oboljelih u Britaniji zbog čega vlada bojazan da će biti i daleko pogubniji po zdravstveni sistem jer će brzo opteretiti bolnice, možda i u Danskoj, Holandiji, Austriji, Njemačkoj, moguće i Francuskoj i Hrvatskoj koji imaju ili vjeruju da već imaju pacijente zaražene novom vrstom virusa.
Fokus ostrvske štampe usmjeren je i na efikasnost vakcine kojom se već pelcuje tamošnje stanovništvo navodeći da, makar trenutno, nema dileme da je „Fajzerovo” cjepivo podjednako učinkovito i u novonastalim okolnostima, ali uz ogradu da, ukoliko dođe do novih mutacija, može postojati razlog za brigu. I dok na Univerzitetu Kembridž kažu da ovaj soj nosi potencijal da virus bude otporniji, što je prvi korak ka bjekstvu od vakcine, a to dalje znači da će farmaceutske kuće možda morati da se prilagođavaju mutacijama, Rusija, koja je takođe obustavila letove s Ostrvom na sedam dana, javlja da njihova vakcina „sputnjik ” štiti i od novog soja kovida 19.
Prekid avio-saobraćaja sa Ostrvom najavili su i Argentina, Čile, Salvador i Iran. Indija obustavlja sve letove od srijede do kraja mjeseca, a putnici koji dođu iz ove zemlje biće testirani. Saudijska Arabija suspendovala je sve međunarodne linije na bar sedam dana, a u zemlju se ne može ući ni kopnenim ni vodenim putem. Putnici koji su došli u Saudijsku Arabiju iz neke od evropskih zemlja ili država u kojima je nakon osmog decembra primijetan rast broja oboljelih, moraju da poštuju restriktivne mjere, uključujući dvonedjeljni karantin.
Da slijedi poteze, maltene cijelog svijeta, riješila je i Sjeverna Makedonija koja će obustaviti letove do kraja godine, a za sve koji dolaze iz Britanije uvodi dvonedjeljni karantin, dok će Španija zabraniti ulazak u zemlju svim ostrvskim putnicima, osim svojim državljanima. Biće pojačane kontrole na granici s Gibraltarom gdje je već otkriven slučaj zaraze novom varijantom kovida 19.
(Politika)