panika

Istanbul bez vode za 45 dana? Turskoj prijeti neviđena katastrofa, mnogi gradovi će biti pogođeni

Autor Dragana Božić

Turska je zemlja pod "vodenim stresom", sa samo 1.346 kubnih metara vode po stanovniku godišnje, a od 1980-ih suočena je sa nekoliko periodičnim teškim sušama zbog raznih faktora.

Izvor: MONDO/Tamara Sekulović

Istanbul se sprema da ostane bez vode za 45 dana nakon što je Turska upala u najsušniji period u prethodnoj deceniji.

Urbani razvoj kriv je za isušivanje brana u gradu od 17 miliona stanovnika i mnogim drugim metropolama u Turskoj.

Nivo vode u brani Omerli, glavnom gradskom izvoru vode, najniži je u posljednjih 15 godina, sa 19,79 odsto popunjenosti kapaciteta zbog nedostatka kiše uprkos zimskoj sezoni.

Turska je zemlja pod "vodenim stresom", sa samo 1.346 kubnih metara vode po stanovniku godišnje, a od 1980-ih suočena je sa nekoliko suša zbog kombinacije rasta stanovništva, industrijalizacije, širenja urbanih područja i klimatskih promjena.

"Umjesto da se usredsredi na mjere da održi potražnju za vodom pod kontrolom, Turska insistira na proširenju svojih zaliha vode izgradnjom dodatnih brana. Zemlja je izgradila stotine brana u posljednje dvije decenije", rekao je dr Akgun Ilan, stručnjak za upravljanje vodama u Istanbulu.

Opštine su za sada pozvale stanovnike da pažljivo razmisle o načinu uštede vode, uključujući zatvaranje slavine tokom pranja zuba ili brijanja, zavrtanje ventila u slavinama  kao i postavljanje slavina koje će imati manju protočnu vrijednost.

"Voda danas ne bi predstavljala problem da je brana aktivna. Ali takođe moramo razmišljati o širokim pitanjima klimatskih promjena. Ako kiša ne padne u Meleni, ni otuda ne možete dobiti vodu “, rekao je jedan od čelnika.

"U Izmiru, lokalne vlasti pokušavaju da se bore protiv nestašice vode kopanjem 103 nove bušotine, recikliranjem otpadnih voda i minimiziranjem gubitaka i curenja popravljajući stare cijevi", izjavio je gradonačelnik tog grada.

Na kraju, turskim gradovima je potrebno mnogo kiše i to što prije,kako bi izbjegli ozbiljniji nestanak vode u narednih nekoliko mjeseci.

Međutim, čak ni konstantne kiše tokom ostatka zime možda neće biti dovoljne za poljoprivredne zajednice i za spas ovogodišnjih usjeva.

(Mondo)