Holandska vlada odlučila je da obustavi sva usvajanja djece iz inostranstva, nakon što je zvanična istraga otkrila da su brojna djeca bila ilegalno usvojena.
Istraga je bila fokusirana na usvajanja djece iz Bangladeša, Brazila, Kolumbije, Indonezije i Šri Lanke u periodu od 1967. do 1998. godine, prenosi BBC.
Holandski ministar za ljudska prava Sander Deker izjavio je da vlada nije godinama intervenisala, odnosno da su zvaničnici bili svjesni da se nešto nepropisno dešava, a mnogi su i lično bili umiješani u usvajanja.
Agencija Rojters prenosi da je istragom utvrđeno da su djeca iz tih zemalja bila uglavnom kupljena ili ukradena od bioloških roditelja, kao i da do istrage ne bi došlo da veliki broj usvojene djece nije podnio zahtjeve da istraži svoje korijene i pronađe prave roditelje.
Tom prilikom utvrđeno je da su njihovi dokumenti ili bili izgubljeni ili falsifikovani, kao i da je njihovo usvajanje bilo ilegalno.
U posljednjih 50 godina holandski roditelji usvojili su oko 40.000 dece iz 80 zemalja, a ta praksa se smanjila prethodnih godina, pa je tako 2019. godine usvojeno 145 djece iz inostranstva.
U najtežim slučajevima, otkriveno je da su djeca usvajana preko posrednika ukradena ili kupljena pod prisilom bioloških roditelja.
"Vjerujem da će ovo biti bolno za mnoge, ali ne zaboravimo razloge ove odluke - obustavljanjem usvajanja štitimo djecu i njihove biološke roditelje", rekao je Deker i dodao da je na novoj vladi da odluči da li će novi sistem usvajanja biti napravljen tako da onemogućava ovakve zloupotrebe.