Svijet

Lukašenko "oteo" Rajanerov avion, NATO burno reagovao: Ovo je ozbiljan i opasan incident! Zatražena međunarodna istraga

Autor Dragana Božić

NATO je saopštio da je prinudno slijetanje aviona kompanije "Rajaner" u Minsk "ozbiljan i opasan incident" i zatražio međunarodnu istragu.

Izvor: Tanjug/AP Photo/Mindaugas Kulbis

"Bjeloruske vlasti moraju da osiguraju bezbjedan povratak posade i svih putnika u Vilnjus. Pažljivo pratimo prinudno slijetanje aviona u Belorusiju, koji je letio na relaciji Atina-Vilnjus, i privođenje opozicionara Romana Protaševiča", poručio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg putem Tvitera.

Vazduhoplovna agencija Ujedinjenih nacija je juče saopštila da je "izuzetno zabrinuta" zbog očiglednog prisilnog slijetanja "Rajanera" u Minsk. 

Međunarodna civilna vazduhoplovna organizacija je na Tviteru navela da je prekršena Čikaška konvencija, sporazum iz 1944. godine, koja je napravljena sa ciljem da se omogući miran i neometan rad civilne avijacije.

Nakon što je avion juče preusmjeren ka Minsku, navodno zbog prijetnje bombom, vlasti Bjelorusije su na aerodromu uhapsile opozicionog aktivistu Romana Protaseviča, novinara i koosnivača kanala u aplikaciji Telegram, ključnog za razmjenu informaciju među protivnicima predsjednika Bjelorusije Aleksandra Lukašenka.

Bjeloruske vlasti su prošle godine proglasile taj kanal za ekstremistički pošto je korišćen za organizaciju masovnih demonstracija protiv Lukašenka.

Protaseviču, koji je ranije pobjegao iz Bjelorusije u Poljsku, prijeti kazna zatvora do 15 godina.

Lukašenko je danas objavio da je lično naredio da lovac MiG-29 otprati do aerodroma u Minsku taj avion kompanije Rajaner.

Lideri EU i NATO su oštro osudili postupak bjeloruskih vlasti.

Nakon apela brojnih evropskih zemalja da Bjelorusija svima na tom letu omogući nastavak puta, avion je poslije podne poletio iz Minska ka Vilnjusu, ali se u letjelicu nije vratilo šest putnika. 

(Mondo/Agencije)