Istorijski dan

Bitkoin prvi put priznat kao službena valuta u jednoj zemlji

Autor Željko Svitlica

Salvador je danas postao prva država u svijetu koja je prihvatila bitkoin kao legalnu valutu.

Izvor: @venner0878 via Twenty20

Prema zakonu usvojenom u aprilu sve trgovine trebale su prihvatiti, gdje je to tehnički moguće, digitalne kovanice kao zakonsko sredstvo plaćanja. Vlada ipak nije propisala kazne za one koji se ne pridržavaju zakona.

U Salvadoru se od danas bitkoinom može kupovati zemljište i plaćati porez.

Vlada je uoči uvođenja najpoznatije kriptovalute kao službene valute kupila prvih 400 bitkoina i predstavila digitalni novčanik "Chivo. "

Salvadorski predsjednik Najib Bukele rekao je da će svako ko preuzme "Chivo" dobiti početni kredit u iznosu od 30 dolara, a širom zemlje postavljeno je više od 200 bitkoin bankomata. ''Chivo'' je ''pao'' već prvog dana zbog velikog interesovanja za pomenuti kredit od strane građana.

Vrijednost bitkoina dramatično je porasla i pala u posljednjih godinu dana, podsjećaju svjetske agencije.

U septembru 2020. jedan bitkoin vrijedio je 10.000 američkih dolara, da bi se popeo na visokih 63.000 dolara u aprilu 2021. i zatim pao na 30.000 dolara u julu ove godine.

Vrijednost bitkoina porasla je posljednjih nedjelja na 51.000 dolara što pojedini analitičari povezuju s novostima iz Salvadora.

Bitkoin je za mnoge stanovnike Salvadora i dalje nepoznanica. Nedavno istraživanje Centralnoameričkog univerziteta (UCA) pokazalo je da je samo 4,8% od 1.281 ljudi shvatilo što je to bitkoin i kako se koristi. A više od 68% ispitanika reklo je da se ne slaže s korištenjem kriptovalute kao zakonskog sredstva plaćanja.

Mnogi se boje da će prvi na udaru biti upravo siromašniji stanovnici koji će ispaštati kad cijena bitkoina padne, boje se za svoje penzije, ali i za ekonomsku stabilnost i povećanje pranja novca. Inače, oko 70 posto stanovnika Salvadora nema pristup tradicionalnim finansijskim uslugama, a mnogi zavise od doznaka rođaka u SAD (službena valuta u zemlji je američki dolar).

MMF smatra da bi usvajanje kriptovalute kao zakonskog sredstva plaćanja moglo destabilizovati cijene i dovesti finansijski sistem u opasnost.

Evropski parlament je 2018. godine izglasao "regulativu o kriptovalutama" čiji je cilj smanjiti finansijsku anonimnost primjenom pravila za trgovanje kriptovalutama i strožim pravilima u pogledu pravljenja digitalnih novčanika. EP je u oktobru 2020. donio rezoluciju o digitalizaciji finansijskih usluga i novih rizika u pogledu kriptoimovine.

Portal bug.hr piše da je današnji dan u kriptozajednici neslužbeno proglašen "Danom bitkoina", a investitori širom svijeta pokušali su se dogovoriti da svak uloži barem 30 dolara u digitalni novčanik kao podršku vladi i narodu Salvadora. 

(Jutarnji list/Mondo)

Tagovi