Svijet

Pogledajte kako izgleda život na -70 stepeni: Telefoni se smrzavaju u džepovima, a stanovnici se griju votkom (FOTO)

Autor Tamara Jovanović

Ojmjakon, mjesto u ruskoj Jakutskoj Republici u sibirskoj tundri, najhladnije je naseljeno mjesto na svijetu gdje temperature zimi dostižu i minus 71 stepen Celzijusa.

Izvor: Youtube/printscreen/ 60 Minutes Australia

Ovo rusko selo smatra se za najhladnije naseljeno područje na Zemlji, a lokalno stanovništvo moralo je prilagodi svoj svakodnevni život klimi - što podrazumijeva konzumiranje mnogo votke, mesa i korišćenje pomoćnih poljskih toaleta.

Ojmjakon se nalazi u blizini Jakutska, glavnog grada regije koja ima najniže zimske temperature od svih gradova na svijetu, a njegovo ime ironično znači "nezamrznuta voda" zbog termalnog izvora koji se nalazi u blizini.

Najniža temperatura koja je zabilježena u Ojmjakonu bila je ledenih minus 71,2 stepena Celzijusa još 1924. godine, a kako navode mediji, nošenje naočara na otvorenom može prouzrokovati da se zalijepe za lice, a ovo je samo jedan od najobičnijih problema ekstremno hladnog vremena.

VOTKA IH GREJE

lokalno stanovništvo nosi se sa hladnoćom uz pomoć "ruskog čaja" odnosno votke. Smrznuto tlo otežava rad na unutrašnjim vodovodima, tako da je većina toaleta izgrađena napolju kao poljski wc. Upotreba mobilnog telefona zimi je nemoguća jer se uređaji smrzavaju u džepovima, a oni koji nemaju ugrejane garaže automobile ne gase tokom noći, jer ujutro ne bi ni mogli da ih upale.

Pogledajte fotografije:

 Velika hladnoća takođe otežava kopanje grobova zbog čega prije sahrane tlo mora da se zagrije. Takođe,  avioni ne mogu da lete u ovo područje zimi. I naravno rizik od promrzlina je veliki nakon samo nekoliko minuta na hladnoći.

Zbog smrznutog zemljišta, poljoprivredni usjevi ne mogu da se uzgajaju, a stanovništvo Ojmjakona preživljava uglavnom od mesa. Najčešće jedu hladnu hranu, smrznutu sirovu arktičku ribu, bijelog lososa, bijelu ribu, smrznutu sirovu konjsku jetru.

Ljeta su, međutim, relativno topla, a prosječne temperature su oko sredine 60-ih i 70-ih godina dostizale čak 34 stepena Celzijusa. Ali zime su duge, a ljeta kratka, a kako tvrdi "Weather.com" mnogi mještani se zapravo žale na toplije vrijeme.

(MONDO)

Tagovi