Svijet

Putin o bombardovanju Jugoslavije: Jeljcin je glasao protiv i čitav odnos se promijenio, imali smo agente CIA u vladi!

Autor Veljko Petranović

Ruski predsjednik Vladimir Putin obratio se na sjednici Savjeta za ljudska prava i otkrio kojim metodama su druge države pokušavale da utiču na Rusiju sredinom devedesetih godina prošlog veka, pa je uporedio situaciju sa Borisom Jeljcinom i bombardovanjem SR Jugoslavije.

Izvor: YouTube/Printscreen/ Milica Nikolic/ Doordarshan National

"Pogledajte, sredinom devedesetih i početkom dvehiljaditih godina u svojstvu savjetnika, zvaničnih službenika ruske vlade bili su, kako se kasnije otkrilo, službenici CIA", naveo je Putin na sjednici Savjeta za razvoj civilnog društva i ljudska prava.

"Kasnije su im u SAD sudili da su kao službenici CIA, dok su radili za nas, kršili američki zakon, učestvovali u privatizaciji", istakao je Putin. Kako je rekao, "to je samo jedan primjer pokušaja miješanja u stvari Rusije".

"U stvari, bilo ih je mnogo više", rekao je Putin, i dodao: "U našim nuklearnim vojnim objektima sjedili su američki stručnjaci koji su tamo dolazili na posao svakog dana, od ujutru do uveče – na stolu je stajala i američka zastava. Oni su tamo živjeli i radili. Nisu im bili potrebni osjetljivi instrumenti u naš politički život, pošto su oni i tako sve kontrolisali", uvjeren je šef ruske države.

Možda će vas zanimati

On je istakao da se, "situacija promijenila, država je postala drugačija, postala je samostalnija, rastu mogućnosti oružanih snaga i, naravno, odnos prema njoj je počeo da se mijenja".

Putin je takođe podsjetio kakav je bio odnos stranih sila prema nekadašnjem predsjedniku Borisu Jeljcinu.

"Sve je bilo dobro, sa zadovoljstvom su ga tapšali po ramenu. Samo što je podigao glas u zaštitu Jugoslavije i protivpravnih radnji - a mi znamo da su to bili apsolutno protivpravne radnje, kršenje međunarodnog prava prema Jugoslaviji, kada je vršeno bombardovanje bez ikakvog odobrenja SB UN, što je najgrublje kršenje međunarodnog prava - samo što je Boris Jeljcin stao u zaštitu međunarodnog prava i prava naroda Jugoslavije da se prema njima civilizovano ponašaju, odmah se odnos prema Rusiji, prema njemu lično, promenio", primijetio je Putin.

"Čim je Rusija počela da govori o svojim interesima, da ima interese, da jača svoj suverenitet, ekonomiju i mogućnosti vojske, potrebni su bili drugi instrumenti uticaja na naš unutarpolitički život, uključujući suptilne instrumente kroz razne organizacija koje dobijaju novac iz inostranstva", zaključio je on, prenosi Sputnjik.

Posljedice NATO bombardovanja SR Jugoslavije 1999. godine možete pogledati u galeriji:

 (MONDO)