Koale su proglašene za ugroženu vrstu, i najveću opasnost po njih predstavljaju hlamidija, ali i projekti raščišćavanja zemljišta zbog izgradnje rudnika.
Koale su zvanično proglašene ugroženom vrstom u istočnoj Australiji, a samo u Kvinslendu se njihov broj prepolovio od 2001. godine. Ranije su vlasti u Australiji upozorile da je moguće da koala potpuno izumre i nestane kao vrsta do 2050. godine.
Koale stradaju zbog bolesti kao što je hlamidija, gubitka prirodnog staništa i drugih pretnji iz okoline. Požari, suše, i napadi drugih životinja desetkuju populaciju koala, koje su za samo jednu deceniju napravile zabrinjavajući pomak na listi ugroženih vrsta. Prije samo deset godina nisu ni bile na njoj, pa su se vodile kao ranjiva vrsta, da bi sada zvanično postale ugrožene.
Australijska fondacija za koale procenjuje da ih u prirodi ima manje od 100.000, a možda i samo oko 43.000. Ljetnji požari 2019. i 2020. godine pobili su najmanje 6.400 koala, ali jedna bolest je takođe velika opasnost za njih.
U pitanju je hlamidija, i ove životinje inficira bakterija drugačija od one koja izaziva hlamidiju kod ljudi. Zaražavaju se, međutim, kao i ljudi, kada imaju odnose zarad razmnožavanja. Ali i bebe koale mogu se zaraziti kada jedu određenu vrstu izmeta koju luče majke.
Vlasti pokušavaju da vakcinišu i lječe koale, koriste dronove da nadgledaju njiovo stanište, ali aktivisti za zaštitu životinja kažu da to neće biti dovoljno da ih spase.
"Uništavanje prirodnog staništa je ovde najveći problem, i proglašavanje koala ugroženim je samo - reda radi. Dok ne budemo imali jače zakone o zabrani raščišćavanja zemljišta i vađenja rude, koale će nastaviti da budu u opasnosti. Federalna vlast koristi ih za poliitčku retoriku ali nastavlja da podržava uništenje njihovog prirodnog staništa", rekla je predsjednica Fondacije, Debra Tabart.
(MONDO)