Kineske vlasti su ruralno selo u podnožju Velikog kineskog zida pretvorile u repliku drevnog grada na vodi, koje je sada postalo turistička atrakcija.
Gubej, nekada ruralno selo izgrađeno na periferiji Pekinga sada je rekonstruisano i odiše duhom antičke Kine. Tako je gradić u podnožju Velikog zida pretvoren u repliku drevnog grada na kanalu, i turistima se naplaćuje 13 dolara za ulazak. To je ujedno prvi i jedini grad na kanalu u sjevernoj Kini.
Iako se poredi sa zapadnim gradovima poput Venecije, Gubej je napravljen po uzoru na kineske gradove na kanalima. Peking, glavni grad Kine, svetski je poznat po svojoj poslovnoj četvrti, ali se na periferiji nalazi nekoliko gradova na kanalima u kojima se nalaze tradicionalne zgrade u stilu pagode. Jedan od najpoznatijih pekinških gradova kanala je Gubej. Udaljen je svega dva sata od centra grada.
"Grad se ponekad naziva 'Orijentalna Venecija'. Ovaj grad je stvoren da ojača kineski kulturni identitet, a ne da imitira gradove na zapadnim kanalima", rekao je za Insajder Ven-Či Liao, vanredni profesor na Singapurskoj poslovnoj školi NUS. Vlada sada naplaćuje 80 juana (12,80 dolara) za ulazak u grad. Dobio je oduševljene kritike turista, a neki kažu da je "zapanjujuća" i jedna od najboljih lokacija u Pekingu.
"Kina obično preuveličava strukture, čineći da se osećate kao da ste izgubljeni. Ali Gubej je odmereno i adekvatno rekonstruisan i to bi trebalo cijeniti", rekao je arhitekta Šo Ksi Kin.
"China Highlights" prenosi da su neki zidovi su čak i premazani blatom kako bi se stvorio "pohaban" dizajn kako bi zgrade izgledale starije. Osim narodnih struktura od cigle koje podsjećaju na drevne zgrade u sjeverozapadnoj Kini, druge zgrade u stilu pagode izgledaju kao da su iz carskog doba.
"S obzirom na snažnu težnju Kineza za sopstvenim kulturnim identitetom, početak razvoja koji liči na stil drevnih gradova nije bio iznenađujući", rekao je Liao.
Dok su kanali u Veneciji zloglasni po svom smradu, Soh je rekao da kanali Gubei nemaju miris. I Venecija i Gubej imaju veštačke kanale. U Veneciji, alge izazivaju smrad koji podsjeća na trulu vegetaciju, navodi The Guardian. Pare sumpora i azota takođe doprinose mirisu.
Pogledajte kako izgleda kineska Venecija:
"Ali u Gubeju, vode su bez neprijatnih mirisa. Nije bilo toliko gondola i ne miriše loše", rekao je Soh, bivši arhitekta koji je proučavao rimske gradove na kanalima.
(MONDO)