Obuka ukrajinskih vojnika u rukovanju zapadnim oružjem na teritoriji NJemačke može se, prema međunarodnom pravu, tretirati kao učestvovanje u ratu, zaključak je Naučnog vijeća Bundestaga.
"Postoji naučni konsenzus o tome da sama isporuka oružja ne predstavlja čin ulaska u ratna zbivanja. Ali, kada se isporuka oružja poveže sa obukom vezanom uz isporučeno oružje, tada možemo govoriti o napuštanju sfere neučestvovanja u ratu", piše u procjeni Naučnog vijeća Bundestaga, koju prenose njemački mediji.
Pravni status "neučestvovanja u ratu" posljednjih godina u međunarodnom pravu zamijenio je dotadašnji pojam "tradicionalne neutralnosti", prije svega kako bi se omogućila pomoć državama koje su pod udarom strane agresije.
Vještačenje pod nazivom "Pravna pitanja vojne pomoći članica NATO-a Ukrajini - između neutralnosti i učestvovanja u sukobu" sastavljeno je još u martu prije odluke Bundestaga da se Ukrajini isporuči teško oružje.
Naučno vijeće Bundestaga čine naučnici različitih područja koji Bundestagu pomažu u rješavanju složenih pitanja.
Američko Ministarstvo odbrane je krajem prošle sedmice objavilo da se obuka ukrajinskih vojnika za korištenje zapadnog oružja sprovodi i u američkim bazama u NJemačkoj.
NJemački ministar odbrane Kristina Lambreht potvrdila je da se obuka vrši u vojnoj bazi Ramštajn na jugu zemlje, te da će se NJemačka "pojačano uključiti" u obuku ukrajinskih vojnika posebno kada je riječ o rukovanju "artiljerijskim naoružanjem".
Zemlje koje podržavaju Ukrajinu do sada su uglavnom izbjegavale slanje složenih sistema koji bi zahtijevali višemjesečnu obuku i intenzivnu logističku podršku.