Svijet

Kako zvuči crna rupa? NASA je snimila…

Autor Dušan Volaš

Snimak koji je objavila NASA pogledan preko 1.700.000 puta.

Uznemirujući “zvuci“ crne rupe konačno se mogu čuti zahvaljujući novoj NASA tehnologiji, a slušaoci rezultat nazivaju hipnotičkim i potpuno “zastrašujućim“. NASA je 4. maja objavila 34-sekundni snimak na Jutjubu, objašnjavajući da izvor zlokobnog snimka potiče iz dubine galaktičkog jata Persej, oko 250 miliona svjetlosnih godina od Zemlje.

“Popularna zabluda da u svemiru nema zvuka potiče od činjenice da je većina svemira u suštini vakuum, koji ne pruža medijum za širenje zvučnih talasa. S druge strane, jato galaksija ima velike količine gasa koji obavija stotine ili čak hiljade galaksija unutar njega, pružajući medij za kretanje zvučnih talasa”, izvestila je NASA.

Crna rupa
Izvor: Youtube/NASA's Marshall Space Flight Center

Podsjećanja radi, prije tri godine Međunarodni naučni tim predstavio je tada veliko naučno otkriće u strofizici - prvu fotografiju crne rupe. Crne rupe su izuzetno gusti nebeski entiteti sa gravitacionim poljima koja su tako moćna da ni svetlost ni materija ne mogu da pobegnu iz njih, što ih čini izuzetno teškim za posmatranje uprkos njihovoj ogromnoj masi.

Možda će vas zanimati

Ovaj pionirski poduhvat rezultat je projekta "Event Horizon Telescope" (EHT - Teleskop horizonta događaja). Inače, ovaj projekat započet je 2012. godine da bi se direktno posmatrala neposredna okolina crne rupe uz pomoć globalne mreže teleskopa, prenosi Rojters. Horizont događaja crne rupe, odnosno njena granica, jeste tačka bez povratka poslije koje sve - zvijezde, planete, gas, prašina i svi oblici elektromagnetnog zrašenja - odlazi u zaborav. Projekat je ciljao na dvije supermasivne crne rupe koje se nalaze u središtima različitih galaksija. Istraživanje će testirati Ajnštajnovu opštu teoriju relativnosti iz 1915. godine, koja objašnjava zakone gravitacije i njihov odnos prema drugim prirodnim silama.

Ajnštajnova teorija dozvoljava predviđanje veličine i oblik crne rupe. Ako se ispostavi da to predviđanje nije tačno, teoriji će biti potrebno preispitivanje.

(MONDO)