KRIO SE U RUPI!

Umro najusamljeniji čovjek na svijetu: Izolovao se od ljudi nakon što su mu istrijebili cijeli narod

Autor Dušan Volaš

Jedini pripadnik plemena koje se našlo na meti istrebljenja pronađen je mrtav.

Izvor: YouTube/Printscreen/ Scenic Scenes

U brazilskoj prašumi Amazon umro je posljednji pripadnik plemena koje je istrebljeno, a imao je epitet "najusamljeniji čovjek na svijetu" nakon što je živio u izolaciji 26 godina. Njegovo tijelo pronašla je prošlog utorka agencija koja radi na zaštiti prava domorodaca i izolovanih grupa Funai, kako leži u visećoj mreži. Oni su saopštili da je on preminuo prirodnom smrću, ali će ipak biti urađena obdukcija. 

"Osamdesetih godina prošlog vijeka, neuredna kolonizacija, osnivanje farmi i ilegalna sječa u regiji Rondonije doveli su do brojnih napada na izolovane autohtone narode koji su tamo živjeli do tada. Posle poslednjeg napada na starosjedioce krajem 1995. godine, grupa koja je već bila mala, i vjerovalo se da se radilo o svega šest ljudi, svedena je na jednu osobu, a krivci nikada nisu kažnjeni", rečeno je iz organizacije Funai.

Muškarac je potom izbjegavao svaki kontakt sa spoljnim svetom iako su vlasti tajno kontrolisale njegovo kretanje, i povremeno mu ostavljale zalihe hrane. Njega su takođe zvali i "čovjek iz rupe" zbog toga što je pravio duboke rupe za hvatanje životinja i skrivanje u njima, a živio je duboko u Amazonu u državi Rondonija.

"Nijedan autsajder nije znao ime ovog čovjeka, pa čak ni mnogo o njegovom plemenu, a njegovom smrću genocid nad njegovim narodom je završen. Jer ovo je zaista bio genocid, namjerno brisanje cijelog naroda od strane stočara gladnih zemlje i bogatstva", rekla je direktorka "Survival International", Fiona Votson.

U rijetkim trenucima kada su državni službenici pokušavali da sa njim uskostave kontakt on je bježao u svoju kolibu i odbijao da izgovori riječ, a jednom je ispalio strijelu čovjeka i pogodio ga u pluća. Od tada više nije bilo pokušaja da se stupi u kontakt sa njim, a on je ostatak života proveo sam u šumi, gdje je kopao zamke za hvatanje divljih životinja, lovio bambusovim strijelama, sakupljao voće i divlji med i sadio male bašte.

Nakon incidenta kada je pobijeno cijelo njegovo pleme, 1987. godine politika Vlade Brazila postala je da izbjegava prisiljavanje na kontakt sa izolovanim plemenskim stanovništvom, uz dodatak da se mogu napraviti izuzeci ako se pleme suoči sa neposrednom opasnošću, kada se čini da je mirni kontakt jedini način da se osigura njegov opstanak. Autohtoni rezervat poznat kao Tanara osnovan je posljednje decenije 20. vijeka bio je deo projekta da se zaštiti teritorija na kojoj je živio ovaj najusamljeniji čovjek.

Smatra se da su mnoga plemena odlučila da izbjegnu kontakt na osnovu prethodnih susreta koji su doveli do uništenja njihovih šumskih domova. Stručnjaci kažu da je poznato da plemena ispaljuju strijele na autsajdere ili avione ili se jednostavno povlače dublje u prašumu. Organizacija Funai, tvrdi da u brazilskoj Amazoniji postoji 113 plemena s akojima nije ostvaren nijedan kontakt još uvijek. Podsetimo, prašuma Amazon prostire se na više od dva miliona kvadratnih kilometara sa ogromnim površinama koje se još uvijek smatraju neistraženim.

(MONDO)