Svijet

Naučnici dokazali da lijek "lekanemab" usporava Alchajmerovu bolest

Autor Željko Svitlica

Naučnici su, prvi put, dokazali da novi lijek "lekanemab" usporava Alchajmerovu bolest.

Izvor: Shutterstock

U novoj studiji koja obuhvata skoro 1.800 pacijenata oni su pokazali da njihov lijek za Alchajmerovu bolest mijenja njen tok, odnosno usporava njeno napredovanje za četvrtinu /25 odsto/.

Alchajmerova bolest najčešći je oblik demencije, a naučni napredak na polju liječenja te bolesti sada je napokon okončao deceniju neuspjeha i pokazao da je moguća nova era lijekova protiv te bolesti.

Lijek "lekanemab" prvi je medikament koji usporava razaranje ćelija mozga kod Alchajmerove bolesti.

Ovaj lijek radi tako što napada tzv. "ljepljivu tvar", zvanu beta-amiloid, koja se nakuplja u mozgu ljudi sa Alchajmerovom bolešću i djeluje u ranim fazama bolesti.

Organizacija "Alchajmer riserč UK" ističe da je ovo otkriće značajno, a profesor Tara Spirs-DŽons sa Univerziteta u Edinburgu ističe da rezultati novog lijeka i istraživanje označavaju napredak, jer su dugo imali stoodstotnu stopu neuspjeha.

Pacijentima sa Alchajmerovom bolešću trenutno se daju samo lijekovi koji pomažu u upravljanju simptomima, ali nijedan od tih lijekova ne mijenja tok bolesti.

"Lekanemab" je, zapravo, antitijelo, poput onih koje tijelo proizvodi za napad na viruse ili bakterije i napravljen je da uputi imunološki sistem da očisti amiloid iz mozga.

Amiloid je protein koji se skuplja u međuprostorima između neurona u mozgu i stvara karakteristične plakove, koji su jedno od obilježja Alchajmerove bolesti.

U novu naučnu studiju bilo je uključeno 1.795 dobrovoljnih pacijenata sa ranom fazom Alchajmerove bolesti. Infuzije "lekanemaba" dobijali su svake dvije sedmice.

Rezultati studije predstavljeni su na konferenciji o kliničkim ispitivanjima Alchajmerove bolesti u San Francisku i objavljeni u naučnom časopisu "Nju Inglend žurnal of medisin".