Svijet

Američki general opanjkavao Britaniju: Oni više nisu vojna sila najvišeg ranga

Autor mondo.rs

Visoki američki general je rekao da Velika Britanija više nema vojsku najvišeg ranga.

Izvor: Profimedia

Visoki američki general rekao je britanskom ministru odbrane Benu Volasu u privatnom razgovoru da se britanskom ministru odbrane Benu Volasu vojska više ne smatra borbenom silom najvišeg nivoa, rekli su za Skaj njuz dobro obaviješteni izvori. 

Dodali su da bi ovaj pad borbene sposobnosti nakon decenija rezova u vojsci trebalo preokrenuti brže nego što je britanska vlada planirala nakon početka ruske invazije na Ukrajinu. "Da skratim priču... Cijela služba nije u stanju da zaštiti Veliku Britaniju i naše saveznike“, rekao je izvor.

Premijer Riši Sunak, smatraju oni, rizikuje neuspjeh u ulozi "ratnog premijera“ ako ne preduzme hitne mjere s obzirom na rastuću bezbjednosnu pretnju koju predstavlja ruski predsjednik Vladimir Putin. Velika Britanija je jedan od ključnih saveznika Kijeva u ratu protiv Rusije.

"Istorija će im suditi”

Očekuje se da će Sunakove mjere uključiti povećanje budžeta za odbranu za najmanje tri milijarde funti godišnje, zaustavljanje plana za dalje smanjenje broja vojnika i ublažavanje mirnodopskih pravila nabavke koja sprečavaju brzu kupovinu oružja i municije. "Imamo ratnog premijera i ratnog ministra finansija“, rekao je jedan izvor.

"Istorija će suditi o njihovim potezima u narednim nedjeljama, od njih ćemo vidjeti da li ova vlast zaista vjeruje da je njena primarna dužnost da brani zemlju ili je to samo parola“, rekli su izvori.

Za Skaj su otkrili i razmjere krize u britanskoj vojsci. Prema njihovim tvrdnjama, u slučaju ratnog sukoba, oružane snage bi ostale bez municije u roku od samo nekoliko dana, a vojska ne bi mogla da brani svoje nebo od raketnih i dronova napada kakve vidimo u Ukrajini. Takođe, bilo bi potrebno pet do deset godina da vojska bude u stanju da iznese borbenu diviziju od nekih 25.000 do 30.000 vojnika uz podršku tenkova, artiljerije i helikoptera.

Stara oklopna vozila

Oko 30 odsto britanskih snaga visoke pripravnosti su rezervisti koji se ne mogu mobilisati u rokovima NATO-a – "tako da bismo  na bojnom polju bili preslabi“. Većina oklopnih vozila, uključujući tenkove, napravljena je prije 30 do 60 godina i godinama nije zamijenjena.

Evropske sile poput Francuske i Njemačke najavile su značajno povećanje izdataka za odbranu nakon ruske invazije na Ukrajinu prošle godine, ali britanski premijer samo želi da "problem nestane“, rekao je jedan izvor. Sunak tek treba da obeća da će izdvojiti više novca iz budžeta za odbranu jer je u toku "skeniranje" odbrambene politike, čiji bi izvještaj trebalo da bude objavljen početkom marta.

Planovi za modernizaciju borbenih vozila postoje, ali su zamišljeni "prije nego što je Putin započeo svoju krvavu kampanju protiv Ukrajine", a rokovi isporuke su presporo da bi se ispunio povećan rizik od sukoba.

"Nisi na prvom nivou"

Za borbene snage najvišeg nivoa smatraju se Sjedinjene Američke Države, Rusija, Kina i Francuska, u kojima američki general sa početka teksta više ne uključuje Veliku Britaniju. Na nižem nivou nalaze se srednje sile sa slabijom borbenom sposobnošću, poput Nemačke ili Italije.

Prema izvorima, general je, govoreći o britanskoj vojsci, rekao: "Vi niste u prvom nivou. Jedva ulazite u drugu klasu". Sa samo 76.000 pripadnika, britanska vojska je skoro upola manja od one 1990. godine i najmanja je od vremena Napoleona. Snage će biti dodatno smanjene na 73.000 u skladu sa trenutnim planovima koji će biti sprovedeni ako se ne pronađe novac.

(MONDO)