Svijet

Tenzije rastu iz dana u dan: Putin poništio dekret o suverenitetu Moldavije

Autor Sara Gajić

Predsjednik Rusije Vladimir Putin opozvao je u utorak dekret iz 2012. kojim je djelimično podržan suverenitet Moldavije u rešavanju budućnosti Pridnjestrovlja, separatističkog regiona koji se graniči sa Ukrajinom i gdje Rusija drži trupe.

Izvor: sputnikportal.rs/screenshot

Naredba o poništavanju dokumenta iz 2012. objavljena je na sajtu Kremlja i kaže da je odluka donijeta da bi se „osigurali nacionalni interesi Rusije u vezi sa dubokim promjenama koje se dešavaju u međunarodnim odnosima“. To je dio niza antizapadnih poteza koje je Putin najavio u utorak.

Moldavski predsjednik zajedničke kontrolne komisije u zoni bezbjednosti oko Pridnjestrovlja Aleksandru Flenčea rekao je da otkazivanje ne znači da Putin napušta pojam moldavskog suvereniteta.

"Ukaz je politički dokument koji sprovodi koncept ruske spoljne politike“, rekao je Flenčea za Publika-TV.

Moldavija i Rusija imaju temeljni politički sporazum koji predviđa uzajamno poštovanje teritorijalnog integriteta naših zemalja.

Kremlj je rekao da su odnosi Rusije sa Moldavijom, koja je prošle nedjelje odobrila novog prozapadnog premijera koji je obećao da će nastojati da se pridruži EU, veoma zategnuti.

On je optužio Moldaviju da slijedi antirusku agendu. U sendviču između Rumunije i Ukrajine, Moldaviju, jednu od najsiromašnijih nacija u Evropi, od 2020. vodi predsjednica Maja Sandu uz snažnu podršku SAD i Evropske unije. Američki predsjednik Džo Bajden sastao se sa njom u utorak u Poljskoj i potvrdio svoju podršku.

Dekret iz 2012. obavezuje Rusiju da traži način za rješavanje separatističkog pitanja "na osnovu poštovanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i neutralnog statusa Republike Moldavije u određivanju specijalnog statusa Pridnjestrovlja“.

Ruski govornici Pridnjestrovlja su se odvojili od Moldavije 1990. godine, godinu dana prije raspada Sovjetskog Saveza, iz straha da će se Moldavija spojiti sa Rumunijom, čiji jezik i kulturu u velikoj mjeri dijeli. Kratak rat je suprotstavio novu nezavisnu Moldaviju protiv separatista 1992. Ali gotovo da nije bilo nasilja u proteklih 30 godina, dok su ruski "mirovnici" još uvijek bili raspoređeni na malom komadu zemlje, koji nema međunarodno priznanje. Ministarstvo inostranih poslova Moldavije saopštilo je da će "pažljivo proučiti" dokument.

Tagovi