Svijet

Američki "avion sudnjeg dana" sletio na Island: Može da služi kao komandno mjesto u slučaju nuklearnog rata

Autor Uroš Matejić

Avion E-6B Merkur se obično naziva "avion sudnjeg dana", sletio na Island

Izvor: U.S. European Command

Ključni avion američke mornarice u slučaju nuklearnog rata sletio je na Island, izvijestila je američka evropska komanda (EUCOM) u utorak, ubrzo nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao zakon o suspenziji Moskve nuklearnog sporazuma Novi START.

Prema objavi na nalogu komande na Tviteru, posada E-6B Merkur, dodijeljena Krilu Jedan američke strateške komande, sastala se sa američkim ambasadorom na Islandu, kao i drugim diplomatskim i vojnim liderima. Avion izvodi operacije u zoni odgovornosti EUCOM-a, navodi se u saopštenju.

Avion E-6B Merkur se obično naziva "avion sudnjeg dana" jer je dizajniran da služi kao komandno mjesto u vazduhu u slučaju sveopšteg nuklearnog rata, katastrofe ili drugog sukoba velikih razmjera.

Prema Pentagonu, avion omogućava američkoj komandi da komunicira sa strateškim i nestrateškim sistemima naoružanja, što omogućava lansiranje balističkih projektila na kopnu i podmornicama koje mogu da nose nuklearne bojeve glave.

Vijest je stigla neposredno nakon što je Moskva poslala Vašingtonu zvaničnu bilješku o suspenziji učešća Rusije u Novom START sporazumu - posljednjem preostalom sporazumu o smanjenju nuklearnog naoružanja između SAD i Rusije. Ugovor je trebalo da ograniči nuklearne zalihe obje zemlje i omogući svakoj da nadgleda suprotstavljeni arsenal kako bi potvrdio poštovanje. Međutim, i Moskva i Vašington su optužili onog drugog da se nije pridržavao sporazuma da dozvoli takve inspekcije.

Putin je prošle nedjelje najavio privremenu suspenziju sporazuma, optužujući SAD da pokušavaju da "preoblikuju međunarodni poredak" kako bi odgovarao svojim "sebičnim interesima" i da zahtijevaju od Rusije da se pridržava sporazuma "dok rade kako žele".

Predsjednik je takođe ukazao na izjave zapadnih lidera da žele da "nanesu strateški poraz" Rusiji, a istovremeno otvoreno pomažu pokušaje ukrajinskih napada dronovima na baze strateške avijacije Rusije.

Prije nego što Moskva nastavi da poštuje sporazum, Putin je rekao da mora da ima "jasnu predstavu" o nuklearnom arsenalu NATO-a - uključujući oružje koje drže Velika Britanija i Francuska, za koje je rekao da su dobrodošle da se pridruže paktu, prenio je RT.

(MONDO)