Svijet

Smrtonosna gljivična bolest hara Afrikom: Uništava kožu životinja, već je izumrlo 500 vrsta

Autor Sara Gajić

Smrtonosna gljivična bolest se širi Afrikom.

Izvor: Youtube/ Farm Channel

Visoko zarazna i smrtonosna gljivična bolest se širi, postavljajući veliki prijetnju za cijeli životinjski svijet. Fatalna bolest, poznata kao hitridiomiomiza, uzrokuje mikroskopski gljiva koja se zove Batrachochitrium Dendrobatidis (BD). Infekcija ovom gljivom ima pogubni efekat na žabe, i druge vodozemce.

Bolest tako reaguje na kožu ovih životinja da mora da se ukloni, a rezultirajući drugim simptomima poput letargije, gubitka težine i, na kraju, zastoj rada srca. Bolest je veoma zarazna, prenosila se putem spora koji su oslobođeni sa gljiva. "Rizici od zaraze su veliki", rekao je Vance Vredenburg, profesor u odeljenju za biologiju u Državnom univerzitetu San Francisco, rekao je Njuzviku.

"U stvari, ova bolest je najgora u istoriji. Zarazila je preko 1.000 vrsta vodozemaca i izazvala opadanje u približno 500 vrsta vodozemaca." Od 1980-ih, patogen je širio i prouzrokovao masovno umirenje Amfibijca širom svijeta. Studija objavljena u stručnom magazinu i u konzervacijskoj nauci sada je otkrila da se gljivični patogen širi preko afričkog kontinenta.

Ali Vredenburg i njegove kolege otkrili su da se bolest već hara Afrikom i da se njeno proširilo u posljednje dvije decenije ili se čini da je zanemaren u regionu. Istraživači su otkrili da će vjerovatno postati preovlađivaniji, a da bi se amfibijski pad i izumirinci već dogodili tamo ispod radara. "Od 2000. godine, BD se širi u Africi i može ugroziti vrste na cijelom kontinentu", rekao je Vredenburg.

Afrika je dom oko 16 procenata poznatih živih amfibijskih vrsta, ali nema opisanih BD epizootics-bolesti u životinjskoj populaciji sličan epidemiji mežu ljudima  u Africi. Istraživači su rekli da je nedostatak izvještaja izbijanja vjerovatno zbog nižih napora za uzorkovanje BD u Africi u odnosu na druge kontinente, a ne istinsko odsustvo događaja.

"Treba da budemo zabrinuti. Ovo je prvi gljivinski patogen koji izaziva ovaj nivo smrtnosti kod kičmenjaka. Trebalo bi da pokušamo da naučimo od ovoga da bolje razumijemo koji su faktori doveli do toga da imaju takav efekat na domaćine", rekao je Vredenburg.

(MONDO)