Ruski zakonodavci odlučni su upustiti se u borbu protiv navodno čestih slučajeva mladića koji dokazuju da su promijenili pol kako bi izbjegli regrutaciju u vojsku.
Donji dom ruskog parlamenta, Državna duma, će u bliskoj budućnosti raspravljati o zabrani promjene pola bez operacije, izjavila je novinarima poslanica Nina Ostaninova, šefica parlamentarnog odbora za pitanja porodice, žena i djece. Predlagač izmjena je Ministarstvo pravosuđa, piše moskovski "Komerasant".
"Čini se da su mnogi od onih koji nisu uspjeli pobjeći u Gruziju i Kazahstan požurili u privatne klinike po potvrdu(promjene pola). Ovo nije rupa u zakonu, ovo je rupa u obrazovanju cijele generacije", rekla je Ostaninova.
Vjačeslav Volodin, predsjednik Državne dume, takođe podržava promjenu zakonodavstva.
"Tokom prošlog razdoblja zabilježili smo 2700 novih odluka o promjeni pola. Takve odluke mogu se donijeti u privatnim klinikama. Čovjek se ujutro probudi i zaključi da više nije muškarac, već žena", rekao je Volodin u parlamentu, prenosi Kliks.
Prema Volodinu, usluga košta od 30.000 do 60.000 rubalja (670 do 1300 KM). Rezultat je potvrda koju priznaju sva tijela, uključujući i matične knjige, te osobe mogu sklopiti brak ili podnijeti zahtjev za posvojenje.
Poslanici žele raspravljati o zabrani već na sastanku 15. maja, rekao je novinama drugi neimenovani izvor. Proljetne regrutacije provode se u mnogim mjestima u Rusiji.
"Zbog specijalne operacije mnogi su se mladići obratili privatnim klinikama za promjenu pola kako bi izbjegli regrutacije", rekao je Volodin za "Komersant".
Ministar pravosuđa Konstantin Čijčenko prvi je ukazao na slučajeve "fiktivne" promjene pola. Zakonske izmjene trebale bi se odraziti na Zakon o osnovama zdravstvene zaštite građana Ruske Federacije.