Svijet

Zašto je Erdogan oslobodio komandante "Azova"? Oglasio se i Vašington

Autor Željko Svitlica

Vašington nije umiješan u odluku Ankare da preda komandante bataljona "Azov" vlastima u Kijevu, izjavio je američki savjetnik za državnu bezbjednost Džejk Saliven.

Izvor: Shutterstock

On nije želio da odgovori na pitanje da li je turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan takvom odlukom "šalje neku vrstu poruke predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu".

"Iskreno, neću da tumačim njegove motive za to. Mislim da bi bilo dobro da se to pitanje direktno postavi predsjedniku Erdoganu. Mi nismo dio toga i, zaista, nismo u poziciji da komentarišemo šta Erdogan želi time da postigne", rekao je Saliven tokom leta u predsjedničkom avionu "Er fors jedan".

Na zahtjev novinara da prokomentariše kako je pokušaj pobune u Rusiji uticao na odnose Moskve sa drugim zemljama i, naročito, na najnoviju odluku Turske, Saliven je istakao da je rano da se govori o tome kako će to uticati na konkretne odluke lidera i koje su posljedice toga, posebno zbog činjenice da se "ta priča i dalje razvija".

Prema njegovom mišljenju, Erdogan je i ranije bio spreman da uradi značajne stvari u znak podrške Ukrajini, uključujući obezbjeđivanje sofisticiranog oružja, javio je TASS.

Saliven je naglasio da je za njega teško da kaže koliko su Erdoganove odluke povezane sa pokušajem pobune u Rusiji i sa pristupom turskog predsjednika sukobu u Ukrajini.

"Međutim, očigledno je da je to nešto što ćemo nastaviti da pažljivo pratimo", dodao je Saliven.

Predsjednik Ukrajine Vladimir Zelenski izjavio je u subotu, 8. jula, da vraća u zemlju petoricu komandanata "Azova" koji su u Turskoj. On se dan ranije sastao sa Erdoganom.

Zelenski je na društvenim mrežama objavio fotografije sa komandantima Azova i 36. brigade marinaca koji su zarobljeni u kompleksu "Azovstalja" tokom borbi u Marijupolju maja 2022. godine nakon što je ruska vojska pobijedila u bici za taj grad. Među njima je i Denis Prokopenko koji je bio komandant posebnog odreda specijalnih snaga "Azova".

Zarobljenici su u septembru iste godine internirani u Tursku gde su bili u kućnom pritvoru. To su bili uslovi sporazuma sa Rusijom koja je predala zarobljene ukrajinske vojske, ali pod uslovom da neće učestvovati u daljim neprijateljstvima. Ukrajina je u Rusiju istovremeno prebacila biznismena Viktora Medvedčuka koji je blizak Kremlju.