Sukob Izraela i Palestine traje cijeli vijek.
Sukob Izraela i Palestine traje cijeli vijek. Stradalo je više hiljada osoba na obje strane. Izrael je zarobio Gazu 1967. godine, oteo ju je od Egipta, a onda se povukao odatle 2005. godine. Na toj teritoriji živi oko dva miliona palestinaca koji su pod kontrolom Hamasa od 2007. godine nakon građanskog rata sa Fatah, rivalskom frakcijom iz Palestine.
Kada je Hamas zauzeo Gazu, Izrael i Egipat su vršile napade na tu teritoriju. Prije sukoba koji je izbio danas rano ujutru, posljednji put je do borbe došlo 2021. godine kada je okršaj trajao 11 dana, tada je stradalo 250 ljudi u Gazi i 13 u Izraelu. Velika Britanija je preuzela kontrolu nad područjem poznatim kao Palestina pošto je Osmansko carstvo, koje je vladalo ovim dijelom Bliskog istoka, poraženo u Prvom svjetskom ratu. Područje su naseljavale jevrejska manjina i arapska većina.
Netrpeljivosti su počele da rastu kada je međunarodna zajednica dala Britaniji zadatak da u Palestini uspostavi "nacionalni dom“ za Jevreje. Jevreji su oblast smatrali pradomovinom, ali palestinski Arapi su takođe polagali pravo na zemlju i usprotivili se uspostavljanju "nacionalnog doma“. Između dvadesetih i četrdesetih godina 20. vijeka, pristizao je sve veći broj Jevreja - mnogi su bježali od progona u Evropi i tražili domovinu poslije Holokausta u Drugom svjetskom ratu. Sve češće je dolazilo do nasilja između Jevreja i Arapa, ali i do napada na britansku upravu.
Ujedinjene nacije (UN) su 1947. godine izglasale da se Palestina podijeli na dvije države, jevrejsku i arapsku, a Jerusalim je postao međunarodni grad. Taj plan su prihvatile jevrejske vođe, ali ga je arapska strana odbila i plan nikada nije sproveden.
Stvaranje Izraela i "Katastrofa“
Pošto nisu uspjeli da riješe problem, Britanci su otišli 1948. godine, a jevrejske vođe proglasile su stvaranje države Izrael. Mnogi Palestinci su se usprotivili i počeo je rat. Učestvovale su i vojske susjednih arapskih zemalja. Stotine hiljada Palestinaca pobjeglo je ili je protjerano iz domova za vrijeme ovog sukoba. Ovaj događaj Palestinci nazivaju Al Nakba ili "Katastrofa“.
Do trenutka kada su se borbe završile primirjem naredne godine, Izrael je kontrolisao veći dio teritorije. Jordan je zauzeo teritoriju koja je postala poznata kao Zapadna obala, a Egipat Gazu. Jerusalim je bio podijeljen između izraelskih snaga na zapadu i jordanskih na istoku. Kako nikada nije došlo do mirovnog sporazuma - svaka strana je krivila drugu - decenije koje su uslijedile donijele su nove ratove i sukobe.
Kako mapa izgleda danas
U ratu 1967. godine, Izrael je okupirao istočni Jerusalim i Zapadnu obalu, kao i veći dio sirijske Golanske visoravni, Gazu i egipatsko Sinajsko poluostrvo. Većina palestinskih izbjeglica i njihovih potomaka živi u Gazi i na Zapadnoj obali, kao i u susjednim državama Jordanu, Siriji i Libanu. Ni njima, ni njihovim potomcima Izrael nije dozvolio da se vrate kućama - izraelske vlasti tvrde da bi to preplavilo zemlju i ugrozilo njeno postojanje. Izrael i dalje zauzima Zapadnu obalu. Iako se vojska povukla iz Gaze, UN i dalje ovu oblast smatraju dijelom okupirane teritorije. Izrael za cijeli Jerusalim tvrdi da je njihov glavni grad, dok Palestinci proglašavaju istočni Jerusalim za glavni grad buduće palestinske države.
Sjedinjene Američke Države (SAD) su jedna od samo nekolicine zemalja koje su priznale pretenzije Izraela na cijeli grad. U posljednjih 50 godina, Izrael je sagradio naselja na ovim prostorima, gdje sada živi više od 600.000 Jevreja. Palestinci kažu da su ta naselja nezakonita prema međunarodnom pravu i da predstavljaju prepreku miru, ali Izrael to negira.
Šta su okupirana Zapadna obala i pojas Gaze?
Jordan je okupirao zemlju koja je postala poznata kao Zapadna obala - komad zemlje na zapadnoj obali rijeke Jordan i omeđen Izraelom na sjeveru, zapadu i jugu. Na njegovom istoku leži Jordan. Egipat je okupirao Gazu - malo priobalno područje na egipatskoj granici. Jerusalim je podijeljen između izraelskih snaga na zapadu i jordanskih snaga na istoku.
Pošto nikada nije bilo mirovnog sporazuma, bilo je više ratova i borbi u decenijama koje su uslijedile. Izrael je 1967. godine okupirao istočni Jerusalim i Zapadnu obalu, kao i veći dio sirijske Golanske visoravni, Gazu i egipatsko Sinajsko poluostrvo. Većina palestinskih izbjeglica i njihovih potomaka živi u Gazi i na Zapadnoj obali, kao i u susjednom Jordanu, Siriji i Libanu. Izrael nije dozvolio ni njima ni njihovim potomcima da se vrate u svoje domovine - Izrael kaže da bi to preplavilo zemlju i ugrozilo njeno postojanje kao jevrejske države.
Izrael i dalje kontroliše Zapadnu obalu. Iako su se povukle iz Gaze, UN i dalje smatraju taj komad zemlje dijelom teritorije koju je okupirao Izrael.
Da li je Jerusalim palestinski ili izraelski?
Izrael polaže pravo na cijeli Jerusalim kao svoju prijestonicu, dok Palestinci polažu pravo na istočni Jerusalim kao glavni grad buduće palestinske države. SAD su jedna od samo nekolicine zemalja koje su priznale Jerusalim kao glavni grad Izraela, dok ističu da o konačnom statusu grada treba odlučiti putem pregovora. U proteklih 50 godina Izrael je izgradio naselja u ovim oblastima, gdje sada živi više od 600.000 Jevreja. Palestinci, uz podršku većine država i međunarodnih tijela, kažu da su ovi domovi ilegalni po međunarodnom pravu, ali Izrael to poriče. Napetosti između Izraela i Palestinaca koji žive u istočnom Jerusalimu, Gazi i na Zapadnoj obali, vrlo su česte.
Da li je Palestina država?
UN su 2012. glasale za priznavanje Palestine kao "države posmatrača koja nije članica“. Promjena od "posmatračkog entiteta“ omogućila je Palestincima da učestvuju u debatama Generalne skupštine i poboljšaju šanse za članstvo u agencijama UN i drugim tijelima. Glasanje nije stvorilo palestinsku državu. Međutim, više od 70 odsto od 193 članice Generalne skupštine UN priznaje državu Palestinu.
Ko kontroliše Gazu?
Gazom vlada palestinska vojna grupa Hamas, koja se mnogo puta borila protiv Izraela. Izrael i Egipat strogo kontrolišu granice Gaze kako bi spriječili da oružje dođe do Hamasa. Palestinci u Gazi i na Zapadnoj obali kažu da pate zbog izraelskih akcija i ograničenja. Izrael kaže da djeluje samo da bi se zaštitio od palestinskog nasilja.
Koji su glavni problemi?
Postoji niz pitanja oko kojih Izrael i Palestinci ne mogu da se saglase. Među njima su: šta bi trebalo da se desi sa palestinskim izbjeglicama, da li jevrejska naselja na okupiranoj Zapadnoj obali treba da ostanu ili budu uklonjena, da li dvije strane treba da dijele Jerusalim i - što je možda najzahtjevnije od svega - da li treba stvoriti palestinsku državu uz Izrael. Mirovni pregovori se vode i prekidaju skoro tri decenije, ali do sada nisu riješili sukob.
Šta donosi budućnost?
Nema naznaka da će se u doglednoj budućnosti stanje riješiti. Posljednji mirovni plan, koji su pripremile Sjedinjene Države još dok je Donald Tramp bio predsjednik, izraelski premijer Benjamin Netanjahu nazvao je "dogovorom vijeka“. Ali Palestinci smatraju da je jednostran i nikada nije primijenjen. Za svaki budući mirovni sporazum biće potrebna saglasnost obje strane da bi se riješila sva pitanja. Dok se to ne dogodi, sukob se nastavlja. Kraj se ne nazire.
(MONDO/CNN/BBC)