Bajden je ranije danas sletio u Izrael, mnogi analitičari tvrde da je rizik ekstreman i da vrijeme i okolnosti za ovu posjetu nikada nisu bili gori!
U napadu na bolnicu u Gazi poginulo je stotine Palestinaca, produbljujući tenzije na Bliskom istoku i podižući ulog za američkog predsjednika Džoa Bajdena, koji je doputovao u Izrael da izrazi podršku u ratu protiv Hamasa. Bajdenova složena diplomatska misija na Bliskom istoku trebala je da smiri region, ali je Jordan nakon udara otkazao planirani samit sa predsjednikom SAD, palestinskim predsjednikom Mahmudom Abasom i predsjednikom Egipta Abdelom Fatahom al Sisijem.
Abas je takođe otkazao planove da se sastane sa Bajdenom, a palestinske snage bezbjednosti ispalile su suzavac i šok bombe kako bi rastjerale antivladine demonstrante u okupiranom gradu Ramalahu na Zapadnoj obali. Protesti su održani i kod ambasada Izraela u Turskoj i Jordanu i kod ambasade SAD u Libanu, gdje su snage bezbjednosti bacile suzavac na demonstrante. Obraćajući se novinarima, dok je Bajden već bio na putu za Tel Aviv, portparol Bijele kuće za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi rekao je da će Bajden postavljati "teška pitanja" izraelskim liderima, ali nije precizirao.
Bajden će se sastati sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom i izraelskim ratnim kabinetom kako bi dobio uvid u planove i ciljeve Izraela, rekao je Kirbi. Takođe ima za cilj isporuku humanitarne pomoći Gazi, gdje milioni Palestinaca preživljavaju uz vrlo malo hrane, goriva i vode zbog izraelske opsade.
"On će postavljati neka teška pitanja, postavljaće ih kao prijatelj, kao pravi prijatelj Izraela, ali će im postavljati neka pitanja", rekao je Kirbi. Nejasno je šta bi Bajden mogao da postigne tokom svoje posjete. Kirbi je rekao da američki predsjednik planira da razgovara sa Abasom i Sisijem po povratku u Vašington. "Ovako mutan, ali užasan događaj komplikuje diplomatiju i povećava rizike od eskalacije", rekao je Ričard Gauen, direktor Međunarodne krizne grupe UN. Bajden je ranije rekao da SAD ne žele da sukob eskalira u širi rat.
Čuvaju ga dva nosača aviona
Njegov dolazak u Izrael, dan nakon brutalnog napada na bolnicu, biće obilježen visokim stepenom sigurnosti koja prati američkog predsjednika, a svim tim rukovodi Tajna služba. Američki predsjednici su kroz istoriju često odlazili u područja aktivnih ratnih sukoba, ali su takve operacije često bile tajne i nenajavljene, kao što je bio slučaj sa dolaskom Džordža Buša, Donalda Trampa i Baraka Obame u Irak. Javno je najavljen dolazak Bajdena u Izrael, što dodatno podiže nivo rizika cijele posjete.
Tajna služba koja brine o bezbjednosti američkog predsjednika koordiniraće osoblje Bijele kuće, agente diplomatske službe bezbjednosti, ambasada i njihove kolege sa izraelske strane - Šin Bet. Izraelska bezbjednosna agencija zadužena je i za zaštitu izraelskog premijera i predsjednika, koji će takođe biti pod posebnom bezbjednosnom kapom tokom Bajdenove posjete. Tajna služba je ta koja organizuje svaki detalj posjete kako bi se rizici sveli na minimum, a posjeta Izraelu ili Zapadnoj obali uvijek je bila posebno rizična zbog prijetnji širom regiona.
Bajden je u Izrael došao avionom Air Force One, a Tajna služba koordinisala je njegov dolazak sa vojskom, koja sada u regionu ima najveći nosač aviona USS Džerald Ford, a u Sredozemnom moru je i nosač aviona USS Dvajt D. Ajzenhauer. On se priključio borbenoj grupi koja takođe uključuje krstaricu sa navođenim raketama USS Normandi, razarače sa navođenim raketama USS Tomas Hudner, USS Remidž, USS Carnei i USS Ruzvelt.
Vojska se brine za Bajdenovu bezbjednost u vazduhu, a Tajna služba takođe ima plan u slučaju da Bajden treba hitno da bude evakuisan iz tog područja, piše ABC. Nosači aviona u istočnom dijelu Mediterana bili su dio tih planova za uspostavljanje preventivnih mjera bezbjednosti.
Odbrana od raketnih napada je takođe posebno istaknuta mjera, a američki bezbjednosni zvaničnici će raditi sa svojim izraelskim kolegama kako bi imali protivmjere, kao što je "Gvozdena kupola". Tu će nalaziti i specijalne jedinice koje će imati planove za sve oblike napada koji bi zahtijevali zaštitu predsjednika.
(MONDO)