Skandal potresao Njemačku

Njemački ministar odbrane: "Pojedinačna greška u aplikaciji" dovela je do curenja informacija u Moskvu

Autor Željko Svitlica

Grešku koja je omogućila aferu prisluškivanja izazvao je učesnik u razgovoru u Singapuru rekao je minsitar odbrane Njemačke Boris Pistorijus nakon prve istrage o slučaju koji je uzdrmao Njemačku i zapadne saveznike Ukrajine u ratu protiv Rusije.

Izvor: Shutterstock

"Pojedinačna greška u primjeni" je odgovorna za činjenicu da je razgovor visokih oficira Bundesvera o sistemu oružja "Taurus" mogao biti presretnut.

Ministar odbrane Boris Pistorijus (SPD) rekao je ovo u utorak u Berlinu. Pistorijus je odbacio mogućnost da su se ruski špijuni uključili u razgovor, prenosi FAZ.

"Činjenica da je Rusija uspjela da napravi snimak razgovora njemačkih oficira o upotrebi krstareće rakete Taurus od strane Ukrajine bila je ozbiljna greška. Međutim, prema privremenim rezultatima testa, to je prouzrokovana individualnom greškom oficira u Singapuru, a ne navodno nesigurnim komunikacionim sistemima Bundesvera", naglasio je ministar odbrane. Protiv svih učesnika pokrenute su prethodne disciplinske istrage.

Naveo je da je poznato da su učesnici razgovora koristili platformu Vebeks, koja je odobrena za komunikaciju u njemačkom ministarstvu odbrane, a da će Berlin preduzeti tehničke i organizacione mjere kako bi osigurala da se takav incident više ne ponovi.

Oficiri razgovaraju o gađanju mosta na Krimu

U presretnutom snimku četvorica oficira najprije neobavezno ćaskaju, a onda razmatraju kakve bi mogućnosti ukrajinskoj vojsci dali njemački projektili tipa "taurus", koje vlada u Berlinu još odbija da isporuči Kijevu.

Čuje se glas najvjerovatnije Inga Gerharca, inspektora Luftvafea – prvog čovjeka njemačkog vojnog vazduhoplovstva – kako priča da bi "taurus" mogao da pogodi i most preko Kerčkog moreuza koji povezuje rusko kopno s Krimom. Gerharc razmatra i koliko bi komada projektila moglo da bude isporučeno, koliko bi trajala obuka Ukrajinaca, ali i kaže da za sada nema zelenog svjetla vlade u Berlinu za takve isporuke. Gerharc takođe potvrđuje ono što je već nagovijestio Šolc – da Britanci imaju "nekoliko ljudi na licu mjesta" koji pomažu Ukrajincima u upravljanju projektilima "storm šedou".

(Politika/Mondo)