Svijet

DVIJE ZEMLJE NISU U SAVEZU PROTIV ZAPADA: Lavrov i Si promovisali pet principa u saradnji Rusije i Kine

Autor Željko Svitlica

Kineski predsjednik Si Đinping sastao se u utorak u Pekingu sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom.

Izvor: Ministarstvo spoljnih poslova Rusije

Napominjući da se ove godine navršava 75 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između dvije zemlje, Si je rekao da su Kina i Rusija krenule novim putem harmonične koegzistencije i saradnje između velikih zemalja i susjeda, što je koristilo dvjema zemljama i njihovim narodima i doprinijelo međunarodnoj pravičnosti i pravdi.

„Predsjednik Putin i ja smo se složili da nastavimo da održavamo blizak kontakt kako bismo obezbjedili nesmetan i stabilan razvoj kinesko-ruskih odnosa. Dvije strane bi trebalo da iskoriste priliku da proslave 75. godišnjicu uspostavljanja diplomatskih odnosa Kine i Rusije i kinesko-rusku Godinu kulture da u potpunosti primijenimo važan konsenzus koji smo postigli predsjednik Putin i ja“, rekao je on.

Si je istakao da Kina podržava ruski narod na razvojnom putu koji odgovara njihovim nacionalnim uslovima i podržava Rusiju u borbi protiv terorizma i održavanju socijalne sigurnosti i stabilnosti.

Kina uvijek pridaje veliki značaj razvoju kinesko-ruskih odnosa i spremna je da ojača bilateralnu komunikaciju sa Rusijom i unaprijedi multilateralnu stratešku koordinaciju u BRIKS-u i Šangajskoj organizaciji za saradnju, rekao je Si.

On je dodao da će dvije zemlje pokazati više odgovornosti, ujediniti zemlje na globalnom jugu u duhu jednakosti, otvorenosti, transparentnosti i inkluzivnosti, promovisati reformu globalnog sistema upravljanja i energično voditi izgradnju zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo.

Vang je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Lavrovom rekao da se po pitanju Ukrajine Kina nada da će vidjeti „primirje i okončanje rata što je prije moguće“. Kina podržava blagovremeno sazivanje međunarodne konferencije koju će priznati i Rusija i Ukrajina, uz ravnopravno učešće svih strana i poštenu diskusiju o svim mirovnim opcijama.

Lavrov je predsjedniku Siju prenio srdačne pozdrave i dobre želje predsjednika Putina. Lavrov je rekao da je Kina pod snažnim vođstvom predsjednika Sija postigla dostignuća koja su privukla globalnu pažnju i pružila važne mogućnosti drugim zemljama da ostvare zajednički razvoj, čemu se Rusija duboko divi.

Lavrov je rekao da je prioritet ruske spoljne politike sveobuhvatna konsolidacija i unapređenje odnosa sa Kinom, a ponovni izbor predsjednika Putina garantuje kontinuitet rusko-kineskih odnosa.

On je dodao da je Rusija voljna da ozbiljno primijeni važan konsenzus koji su postigla dvojica šefova država, ojača bilateralnu i multilateralnu koordinaciju i radi sa drugim zemljama globalnog juga na jačanju solidarnosti i saradnje kako bi doprinijela stvaranju pravednijeg međunarodnog poretka.

"Ovih 75 godina je pokazalo važnost, za nas i cijeli svijet, međusobnog povjerenja, susjedstva, prijateljstva, jednakosti i obostrano korisnog partnerstva – nešto što, kao što ste naglasili Vi i predsjednik Vladimir Putin, nadmašuje blokovske podjele koji datiraju iz ere Hladnog rata i ne cilja nijednu treću stranu", rekao je Lavrov.

Ranije tokom dana, kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji razgovarao je sa Lavrovom u Pekingu, a obje strane su izrazile nadu za jačanje praktične saradnje u različitim oblastima, prenijela je Sinhua.

Najviši diplomati dvije zemlje nakon sastanka održali su zajedničku konferenciju za novinare. Vang je na konferenciji za novinare pomenuo diplomatski princip "pet uvijek" (five always). Na primjer, rekao je da dvije zemlje uvijek treba da slijede strateške smjernice diplomatije šefa države i da uvijek treba da se pridržavaju principa izbjegavanja konfrontacije i savezništava u okviru ciljanja bilo koje treće strane.

"Kina i Rusija uvijek treba da ostanu na pravom kursu u vezi sa glavnim principijelnim pitanjima. Kao stalne članice Savjeta bezbjednosti UN i velike zemlje u usponu, Kina i Rusija aktivno odgovaraju na zajedničke težnje i legitimne brige naroda svih zemalja, zalažu se za novi put međudržavnih odnosa koji podrazumijeva dijalog i partnerstvo, a ne konfrontaciju i savez (misli se na udruživanj protiv "treće strane"), i aktivno promovišu izgradnju zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo", rekao je Vang.

Jang Đin, saradnik istraživač na Institutu za studije Rusije, Istočne Evrope i Centralne Azije pri Kineskoj akademiji društvenih nauka, rekao je u utorak za Global Times da primjedbe koje je dao Si o principu "pet uvijek" koje je naveo Vang pružaju okvir i nacrt za budući razvoj kinesko-ruskog sveobuhvatnog strateškog partnerstva koordinacije.

Pojašnjeno je da mnogi glasovi sa Zapada, uglavnom iz SAD, kao i neki visoki zvaničnici NATO-a, insistiraju na tome da se odnos Kine i Rusije prikaže kao „antizapadni savez“, što u Kini smatraju potpuno pogrešnim jer se radi o principima „nesvrstanosti, nekonfrontacije i targetiranja bilo koje treće strane“.

(Sinhua/Global times/MONDO)