Izbori zakazani za 6. jun

Veto, droge, migranti...Koje su to ključne teme oko kojih se vodi kampanja za Evropski parlament?

Autor Željko Svitlica

Od 6. do 9. juna održavaju se izbori za Evropski parlament zasebno u svih 27 država članica

Izvor: Shutterstock

Tim istraživača koji je razvio aplikaciju za savjetovanje pri glasanju EUI (European University Institute) na "Robert Shuman Centru" analizirao je najkonzistentnije i one teme koje polarizuju stranke u EU.

O pitanjima abortusa, odbrane i bezbjednosti, vladavine prava i troškova života...

Suprotno polarizovanom pejzažu često prikazanom u medijima, studija otkriva značajnu saglasnost u nekoliko ključnih pitanja. Prava na abortus podržava iznenađujućih 74% stranaka EU koje se protive ograničenjima.

To ističe jasno odstupanje od kontroverznih rasprava o ovom pitanju viđenih u drugim dijelovima svijeta, poput SAD-a.

Takođe se pojavila široka saglasnost oko pitanja odbrane i bezbjednosti: više od 70% stranaka slaže se da EU treba ojačati svoju bezbjednostnu i odbrambenu politiku te podržati povećanje vojnog budžeta. Ovaj stav odražava gotovo 80% korisnika aplikacije koji podržavaju jačanje odbrambene politike EU-a i 72% koji podržavaju vojnu pomoć Ukrajini. 

Izvor: EPA/Olivier Hoslet

Princip demokratskog upravljanja takođe pokazuje visoku saglasnost, sa 85% korisnika i 68% stranaka koje imaju mišljenje o tom pitanju, podržavajući "sankcije protiv država članica koje podrivaju vladavinu prava". To odražava zajedničku predanost očuvanju demokratskih vrijednosti unutar EU.

Stranke se takođe slažu oko dva ekonomska pitanja koja su bila vrlo relevantna posljednjih godina: problema s kojima se suočavaju evropski poljoprivrednici i krize troškova života, sa 71% stranaka koje podržavaju zaštitu poljoprivrednika od spoljne konkurencije, kao i 70% koje odobrava državnu intervenciju radi kontrole rastućih troškova osnovnih potrepština. 

Tačke podjele: O pravu veta, životnoj sredini, lakim drogama i imigraciji

Ipak, nekoliko pitanja snažno dijeli stranke EU i birače. Pitanje oko kojeg postoji najviše podjela je pravo veta za pojedine države članice: 48% stranaka koje imaju mišljenje o tom pitanju su za to da države članice imaju manje pravo veta, dok je 50% protiv toga. Iako su mnogi evropski lideri izrazili svoje nezadovoljstvo situacijama kada jedna zemlja blokira neke ključne odluke u EU, još uvek postoji vrlo visoka nesaglasnost oko ograničavanja takve moći. Anketirani korisnici aplikaciju su takođe podijeljeni.

Po pitanju ekološke politike, većinsko mišljenje stranaka i korisnika je na "zelenoj strani" po pitanjima kao što su promovisanje javnog prevoza putem zelenih poreza i podrške obnovljivim izvorima energije, ali specifičnija politika - predložena zabrana prodaje automobila s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem do 2035. godine - otkriva oštre podjele, pokazujući da je rasprava o akciji protiv klimatskih promjena naspram ekonomskih uticaja vrlo polarizovana.

Izvor: Action Press / Shutterstock Editorial / Profimedia

Legalizacija lične upotrebe lakih droga pokazuje gotovo ravnomjernu podjelu, pri čemu je 48% stranaka za, a 44% protiv. 

Kao što se i očekivalo, politika imigracije i dalje polarizuje Evropljane, pri čemu 50% stranaka i 44% korisnika podržava strožu kontrolu imigracije, dok se 43% stranaka i gotovo 40% korisnika aplikacije za javno mnjenje protivi takvim mjerama. Obavezni sistem premještanja izbeglica takođe nailazi na podijeljenja mišljenja

Analiza je obuhvatila 274 političke stranke i 6 nezavisnih kandidata.

Građani Evropske unije glasaće na izborima za Evropski parlament od četvrtka do nedjelje, a očekuje se da će grupa stranaka koje se svrstavaju u desničarske ostvariti uspjeh, a kasnije i moguću koaliciju u EP. Birači iz 27 zemalja glasaće za novi sastav EP, koji će brojati 720 članova, 15 više nego na prethodnim izborima.

(MONDO)