Svijet

Mirovna konferencija o Ukrajini: Dio učesnika nije potpisao deklaraciju

Autor Željko Svitlica

Deklaraciju samita o Ukrajini potpisalo 80 zemalja, među kojima i Srbija

Mirovna konferencija o Ukrajini
Izvor: POU / Zuma Press / Profimedia

Usaglašenu deklaraciju mirovnog samita o Ukrajini, koji se održava u Švajcarskoj, potpisalo je 80 zemalja, među kojima i Srbija, prenose agencije.

Konačno saopštenje, međutim, nisu potpisale i zemlje BRIKS-a, kao ni Meksiko, Indonezija i Tajland, prenose švajcarski mediji.

Završnu deklaraciju potpisalo je 85 država i institucija od stotinak delegacija koje su učestvovale na skupu u švajcarskom ljetovalištu Birgenštok, blizu Lucerna.

Potpisnici deklaracije, među kojima je i Ukrajina, smatraju da je za dostizanje mira potrebno učešće i "dijalog svih strana".

Dokument nisu potpisale Jermenija, Bahrein, Brazil, Vatikan, Indija, Indonezija, Libija, Meksiko, Saudijska Arabija, Slovačka, Južna Afrika, Švajcarska, Tajland i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Deklaracija ima tri glavne stavke

U završnoj riječi na plenarnoj sjednici, švajcarska predsjednica Viola Amherd je rekla da su, uprkos različitim stavovima, uspjeli da se dogovore oko zajedničke vizije.

"Ovim šaljemo jasan signal narodu Ukrajine i svima koji su direktno pogođeni posljedicama rata: veliki dio međunarodne zajednice ima želju da donese promjene", rekla je Amherd.

Dodala je da su završnom deklaracijom države uspostavile okvir oko kojeg bi trebalo da se vode dalje rasprave.

Amherd je spomenula tri teme na kojima će države raditi.

"Prvo, svaka upotreba nuklearne energije i nuklearnih instalacija mora biti sigurna, osigurana, zaštićena i ekološki prihvatljiva. Drugo, u fokusu će biti sigurnost hrane", kazala je Amherd, istaknuvši u tom kontekstu da su napadi na trgovačke brodove u lukama i na civilne luke i civilnu lučku infrastrukturu neprihvatljivi.

"Treće, svi ratni zarobljenici moraju biti oslobođeni potpunom razmjenom. Sva deportirana i nezakonito raseljena ukrajinska djeca, kao i svi ostali ukrajinski civili koji su nezakonito zatočeni, moraju biti vraćeni u Ukrajinu", rekla je.

Skup je imao za cilj pronalaženje "zajedničkog razumijevanja" na putu ka miru, ali mu nisu prisustvovale Rusija i Kina

Fon der Lajen: Mir ne može biti postignut u jednom koraku

Mirovni samit u Švajcarskoj približio je mir Ukrajini, ali "pravi" mir neće biti postignut u jednom koraku, izjavila je šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Prema njenim riječima, put do "pravog" mira će zahtijevati strpljenje i odlučnost.

"Znamo da mir u Ukrajini neće biti postignut u jednom koraku. To će biti putovanje", rekla je Fon der Lajenova.

(MONDO)