Svijet

Gdje je Melanija – opravdano odsutna ili Trampov "kec u rukavu" za finiš kampanje

Autor Dragana Božić

Možda nije svima pretjerano simpatično, ali Tramp bi biračima izgledao uvjerljivije da je supruga i fizički uz njega.

Izvor: Profimedia

Stabilan i odgovoran – tako izgleda bivši predsjednik SAD Donald Tramp u očima birača u društvu supruge Melanije. Na tronu prve dame tokom njegovog mandata, Melanija je važila za uzdržanu figuru u odnosu na eksplozivnog supruga. Njena emotivna i snažna poruka nakon atentata je, pak, dala vjetar u leđa republikanskom kandidatu kojeg su podržali čak i njegovi bivši partijski rivali. Ipak, da bi parola "nacija ujedinjenih" bila ubjedljivija, nedostaje Melanijino stalno prisustvo u kampanji.

Kada je Donald Tramp koračao ka Republikanskoj nacionalnoj konvenciji u Milvokiju, uz strastvene aplauze njegovih pristalica, među saveznicima i istaknutim ličnostima u tom trijumfalnom trenutku nije bila njegova supruga Melanija.

Time se nastavio niz odsustava bivše slovenačke manekenke na javnim događajima u predizbornoj kampanji Donalda Trampa. Na pitanje novinara da li će se uključiti u kampanju, Melanija je u martu, na Floridi, kratko odgovorila: "Čekajte, vidjećete".

Višedecenijska je tradicija da supruge republikanskih kandidata govore na konvencijama, pa je njen izostanak utoliko medijski propraćeniji, posebno u trenutku kada je došlo do obrta u Trampovu korist, nakon pokušaja ubistva tokom mitinga u Pensilvaniji i debate sa aktuelnim predsjednikom Džozefom Bajdenom u Atlanti.

Melanija ni na tim događajima nije viđena.

(Ne)očekivano saopštenje poslije atentata

Izostanak pedesetčtvorogodišnje Melanije sa konvencije na kojoj je Tramp i zvanično imenovan za republikanskog kandidata još više intrigira, s obzirom na to da su članovi porodice sjedili u prvim redovima da podrže bivšeg predsjednika sa zavojem preko uha – sinovi i njihove vjerenice, kćerke, unuci.

Melaniju je, iako nije bila prisutna, ipak, na sceni pomenula američka kontroverzna manekenka Amber Rouz, koja se prisjetila sastanka sa parom, istakavši da je bivša prva dama tada bila vrlo ljubazna, uz osmijeh koji obasjava svaku prostoriju.

Leci na kojima se pita "gdje je Melanija" dijeljeni su i na skupovima na kojima je govorio Donald Tramp, koji je ljutito optuživao svoje neistomišljenike za takvu vrste šale.

Melanija, ipak, na kratko je prekinula tišinu nakon atentata, pozvavši putem saopštenja Amerikance da se ujedine, kao i da ne zaborave da su "različita mišljenja, politika i političke igre slabije od ljubavi". Atentatora je nazvala "čudovištem", koje je htjelo da "ugasi Donaldovu strast, njegov smijeh, njegovu inventivnost, njegovu ljubav prema muzici i njegov žar".

"Kada sam vidjela da je metak pogodio mog supruga Donalda, shvatila sam da su moj i život našeg sina Barona bili na ivici razorne promjene", napisala je Melanija. Njenu objavu na Iksu vidjelo je više od 30 miliona ljudi.

Džil Bajden, u odnosu na Melaniju, žustro je branila svog supruga Džoa na mitingu u Sjevernoj Karolini poslije debate koja je uzdrmala demokrate, istakavši da je njegova snaga nepokolebljiva, što je propraćeno energičnim aplauzom publike.

Kakva je uloga aktuelne prve dame, možda govori i to da donatori vjeruju da jedino Džil može da ubijedi svog supruga da se povuče iz predsjedničke trke.

(Ne)tipična supruga

Melanija se, da budemo fer, pojavila u aprilu u više akcija prikupljanja sredstava za kampanju, kao i na obilježavanju mature sina Barona. Nije, međutim, prisustvovala suđenju suprugu pred sudom na Menhetnu zbog tajne isplate novca porno-zvijezdi Stormi Danijels, niti na izricanju presude u tom slučaju, ali ni na proslavi 78. rođendana Donalda Trampa koju su organizovale njegovi simpatizeri.

Bivši predsjednik je, međutim, jednom prilikom pokušao da opravda suprugu, koja se klonila zgrade njujorškog suda, istakavši da joj je dobro, ali da joj je veoma teško da prati tok tog pravnog procesa.

"Mislim da joj je veoma teško. Dobro je, ali morala je da čita sve te budalaštine", naveo je Tramp.

Na pitanje o odsustvu svoje supruge, Tramp je u februaru za Foks njuz rekao da je predana svojoj porodici. "Mnoge prve dame bi željele da budu svuda. One se ljute na svog muža jer ih ne predstavlja javnosti. Da nisam predstavio Melaniju, bila bi veoma srećna zbog toga. Jednostavno, drugačija je vrsta osobe", pričao je Tramp.

Dogovor sa Donaldom

Izvor: MONDO/Gif

Spekuliše se i da je Melanija sklopila dogovor sa Trampom da, ako se vrati u novembru u Bijelu kuću, neće morati da bude na dužnosti prve dame 24 sata sedam dana u nedjelji, prenio je nedavno britanski Independent. Umjesto stalnih obaveza kao supruga predsjednika, Melanija navodno planira da vrijeme rasporedi između Vašingtona i Njujorka, gdje njihov sin Baron počinje studije na Univerzitetu u Njujorku.

I dok su od 2017. do 2021. godine bili u Bijeloj kući, mediji su često spekulisali o stvarnoj prirodi njihovog braka, ali je tada Melanija bila mnogo vidljivija tokom političkih događaja. Najupečatljiviji njen govor bio je na Republikanskoj nacionalnoj konvenciji iz 2016. godine, kada je podržala svog supruga, ali će postati kontroverzan zbog sličnosti sa govorom Mišel Obame iz 2008. godine.

Gestovi i izrazi lica Melanije tokom javnih nastupa, dovodili su do različitog tumačenja – od njene podrške Donaldu do distanciranosti, dok su njih dvoje rijetko iznosili detalje ili u pozitivnom svjetlu govorili o njihovom braku.

Bivša prva dama SAD je poznata po svom besprijekornom modnom stilu, koji su pratili mediji širom svijeta, te inicijativi Be Best koja je bila usmjerena na zaštitu djece od nasilja.

Godinu dana nakon što je Donald Tramp preuzeo funkciju predsjednika SAD, Melanija je među Amerikancima postala najvoljeniji član porodice, ali je njena popularnost naglo opala u trenutku kada je napuštala Bijelu kuću.

Iako je priznala da joj je jedna od inspiracija po pitanju javnih nastupa Džeklin Kenedi, Melanija je bila tiha i rezervisana, rjeđe je davala intervjue kao stanarka Bijjele kuće, zbog čega je često bila na meti kritika jer nerado prati tradicionalnu javnu ulogu žene političara na visokoj funkciji.

Život poslije Bijele kuće

Melanija se u postpredsjedničkom životu povukla iz javnosti, posvetila vrijeme porodici, posebno sinu Baronu i boravila je uglavnom u Palm Biču na Floridi. Podržavala je, bez velike medijske pompe, humanitarne i dobrotvorne projekte. Bilo je i spekulacija da planira da napiše memoare o vremenu provedenom u Bijeloj kući, ali knjiga dosad nije objavljena.

Treća supruga Donalda Trampa je, takođe, po odlasku iz Vašingtona ušla u poslovne vode – na tržište kripto umjetnina.

Melanijino odsustvo je moć koju može da iskoristi njen suprug kao "kec u rukavu" u finišu kampanje, imajući u vidu da njeno dosad neobjašnjivo odsustvo i zbunjuje i fascinira javnost.

Možda nije svima pretjerano simpatično, ali Tramp bi biračima izgledao uvjerljivije da je supruga i fizički uz njega.

(Mondo/RTS)