Svijet

Foke zaražene bjesnilom: Zastrašujuće otkriće naučnika, bolest se može prenijeti i na ljude

Autor Dušan Volaš

Naučnici u Južnoj Africi objavili su da su registrovali bjesnilo kod foka, bolest za koju se vjeruje da se prvi put proširila na morske sisare, prenosi AP.

Izvor: Shutterstock

Najmanje 24 krznene foke koje su pronađene mrtve ili eutanazirane na različitim lokacijama na zapadnoj i južnoj obali Južne Afrike imale su bjesnilo, rekao je državni veterinar Lesli van Helden.

Bjesnilo, koje pogađa sisare i može se prenijeti na ljude, skoro uvijek je fatalno kada se pojave simptomi.

Ono se širi pljuvačkom, obično ugrizom.

Od virusa oboljevaju divlje životinje kao što su rakuni, kojoti, lisice, šakali, ali se javlja i kod domaćih pasa, ali nikada nije zabilježeno širenje među morskim sisarima, rekao je Van Helden.

Jedini drugi poznati slučaj bjesnila kod morskog sisara bio je kod prstenaste foke na norveškim ostrvima Svalbard početkom 1980-ih, a istraživači smatraju da je tu foku vjerovatno zarazila bijesna arktička lisica.

Izvor: Marie Young / Alamy / Alamy / Profimedia

Vlasti u Južnoj Africi su prvi put otkrile bjesnilo kod kejptanskih foka u junu, kada je foka ujela psa na plaži u Kejptaunu.

Pas se zarazio bjesnilom, što je naučnike podstaklo da urade testova na bjesnilo na uzorcima mozga sa 135 trupova foka koje su istraživači već sakupili od 2021. godine.

Prikupljeno je i oko 20 novih uzoraka i na testovima je bilo više pozitivnih, dodaje AP.

Naučnici pokušavaju da otkriju kako se bjesnilo prenijelo na foke, da li se širi među njihovim velikim kolonijama i šta se može učiniti da se bolest obuzda.

Prema procjeana, oko dva miliona foka migrira između Južne Afrike, Namibije i Angole, a prema Van Heldenu, foke su se zarazile bjesnilom uz obalu Namibije, gdje životinje slične vuku love mladunčad foka.

Mondo/FoNet