Najnovije ankete

Zahuktava se trka za Bijelu kuću: Ko je bliži pobjedi u ključnim državama?

Autor Nevena Davidović

Veliko pitanje sada je - da li će Amerika dobiti prvu ženu predsjednicu ili drugi mandat Donalda Trampa?

Izvor: Profimedia/ Win McNamee / UPI /Jim WATSON / AFP

Glasači u SAD-u izlaze na birališta 5. novembra kako bi izabrali svog narednog predsjednika. U početku je djelovala da je izborna trka bila "rimeč" iz 2020. godine, ali je sve promijenjeno u julu kada je predsjednik Džo Bajden okončao svoju kampanju i podržao potpredsjednicu Kamalu Haris.

Veliko pitanje sada je - da li će Amerika dobiti prvu ženu predsjednicu ili drugi mandat Donalda Trampa?

Kako se dan izbora približava, pratimo anketne rezultate i analiziramo kako kampanja utiče na trku za Bijelu kuću.

Izvor: DAVID MAXWELL/EPA

Ko vodi u nacionalnim anketama?

Kamala je, od njenog ulaska u trku krajem jula, imala prednost u nacionalnim anketama u odnosu  na Trampa. Kandidati su imali debatu u Pensilvaniji 10. septembra, koju je gledalo više od 67 miliona ljudi.

Većina nacionalnih anketa sprovedenih u nedjelji nakon debate sugeriše da je Harisova nastupila dovoljno dobro, pa je njena prednost porasla sa 2,5 procentna poena na dan debate, na 3,3 poena nešto više od nedjelju dana kasnije.

Trampov prosjek je rastao pred debatu, ali je opao za pola procentnog poena u nedjelji koja je uslijedila.

Iako su ove nacionalne ankete koristan vodič za to koliko je kandidat popularan u cijeloj zemlji, one nisu nužno tačan način da se predvidi ishod izbora, piše BBC.

Izvor: SAUL LOEB / AFP / Profimedia

To je zato što SAD koristi sistem elektorskog kolegijuma, u kojem svaka država dobija određeni broj glasova u skladu sa brojem stanovništva. Ukupno postoji 538 elektorskih glasova, a kandidat treba da osvoji 270 da bi pobijedio.

SAD ima 50 država, ali s obzirom na to da većina njih gotovo uvijek glasa za istu stranku, u stvarnosti postoji samo nekoliko u kojima oba kandidata imaju šanse za pobjedu. To su mjesta na kojima će biti odlučeno ko će pobijediti, poznata kao "swing states", odnosno "kolebljive države".

Ko vodi u anketama u ovim državama?

Trenutno su ankete vrlo izjednačene u sedam država koje se smatraju kolebljivim, sa razlikom od samo jednog ili dva procentna poena između kandidata.

To uključuje Pensilvaniju, koja je ključna jer ima najveći broj elektorskih glasova među tih sedam država, pa njeno osvajanje olakšava dostizanje potrebnih 270 elektorskih glasova.

Pokazatelj kako se trka promijenila otkako je Kamala postala kandidatkinja Demokratske stranke je činjenica da je na dan kada je Bajden napustio trku, on zaostajao za Trampom u proseku skoro pet procentnih poena u tih sedam država. 

Kamala od početka avgusta vodi u Mičigenu, Pensilvaniji i Viskonsinu - ali su razlike još uvijek male.

Sve tri države su bile snažni demokratski bastioni prije nego što ih je Tramp "okrenuo u crveno" na svom putu do predsjedničke pobjede 2016. godine. Bajden ih je vratio 2020. godine, i ako Kamala to ponovi ove godine, biće na putu ka pobjedi na izborima.