Svijet

U ovom gradu prodaja nekretnina "ide kao alva": Nije dovoljno ni 29 kuća dnevno, potražnja ogromna

Autor Aleksandra Virijević

Potražnja za nekretninama u ovom gradu iz godine u godinu je sve veća.

Izvor: Shuitterstock

Kad populacija grada za samo četiri godine naraste za skoro 10 odsto, od tržišta nekretnina se očekuje da prati taj tempo - a to nije lako čak ni u najrazvijenijim zemljama svijeta. Američki grad Bentonvile u Arkanzasu brzo postaje rezidencijalna vruća tačka, tvrdi u tekstu za New York Post novinarka Meri K. Džejkob.

Najpoznatiji kao mesto u kojem je smještena uprava poznatog lanca Walmart, Bentonvil se vremenom pretvorio u jedno od najpoželjnijih mjesta za stanovanje u SAD, privlačeći nove stanovnike, kompanije i preduzetnike.

Stanovništvo grada poraslo je za 2,7 odsto u odnosu na isto razdoblje 2023, a čak 9,8 odsto u odnosu na 2020. godinu. Stručnjaci predviđaju da će se ovaj trend nastaviti, pri čemu se očekuje da će sjeverozapadni Arkanzas udomiti više od milion stanovnika do 2050. godine. To bi značilo da će se populacija ove regije u četvrt vijeka doslovno udvostručiti.

Dom korporativnih divova poput Walmarta, J. B. Hunta i Tyson Foodsa, Bentonvil se pokazao kao regionalni epicentar prodaje nekretnina, s gotovo 4,800 zabeleženih prodaja samo u prvoj polovini 2024. godine.

Izvor: Shuitterstock

"U ovom gradu su uprave nekih od najvećih američkih korporacija, s tim da su posebno u Walmartu potrošili puno energije kako bi otvorili brojna nova radna mjesta. Naše tržište nekretnina intenzivno raste, posebno nakon kovida, kad su ljudi napuštali velike gradove kako bi živjeli u mirnijim sredinama", rekla je za Fox Business Kala Haus, partnerka u kompaniji Agency Bentonville.

Novogradnja čini čak 39,5 odsto prodaje, ali ponuda novih nekretnina i dalje je mnogo manja od potražnje. Walmartova aktivna politika zapošljavanja pokreće rast, a velike kompanije ubrzano slede njihov primjer. Priliv novih stanovnika sve je veći, ali ponuda je niska iz još jednog, za razdoblje kovida specifičnog razloga.

"Mnogi vlasnici se ne odlučuju na prodaju nekretnine zbog povoljnog finansiranja za vrijeme epidemije. Cijene su od tada jako porasle, a potražnja je svejedno velika: da dnevno prodamo 29 kuća, i to bi bilo malo jer u prosjeku dnevno dobijamo čak 37 novih stanovnika", tvrdi Haus.

Prosječna cijena nekretnine u Bentonvilu dostigla je ove godine 430.000 dolara, što je nevjerovatan skok od 72,5 odsto u odnosu na razdoblje prije pet godina.

Stručnjaci kažu da eksplozivni procvat grada ne pokazuje znakove usporavanja.

"Walmart nastavlja da otvara nova radna mjesta, a i ostale kompanije slijede njihov primer, što znači i da će jednakim intenzitetom rasti i izgradnja te prodaja nekretnina", zaključuje Katlin Munh, agentkinja za prodaju nekretnina iz Agency Bentonville.

(Jutarnji list/Mondo)