Svijet

Italija odlučila - surogat majčinstvo težak zločin! Drakonska kazna za one koji dijete traže u inostranstvu

Parlament u Italiji donio je zakon kojim se zabranjuje da parovi koji traže surogat majčinstvo to čine u inostranstvu.

Izvor: Leung Cho Pan / Panthermedia / Profimedia

Italija je zabranila parovima da odlaze u inostranstvo kako bi dobili dijete putem surogat majčinstva. Ovaj potez u praksi znači da parovi koji su zainteresovani da se ovako ostvare kao roditelji, to ne mogu da urade u svojoj zemlji – ali ni u mjestima gde je to legalno, poput Amerike ili Kanade.

Oni koji prekrše zakon mogli bi se suočiti sa kaznom zatvora do dvije godine i novčanom kaznom do milion evra.

Zakon, koji je predložila italijanska krajnje desničarska vladajuća stranka, kritičari vide kao ciljano protiv LGBT parova – koji nemaju pravo da usvajaju ili koriste vantjelesnu oplodnju u zemlji.

Surogat majčinstvo je kada žena nosi dijete za drugi par ili pojedinca, obično zbog problema sa plodnošću ili zato što su muškarci u istopolnoj vezi. Zakon je usvojen sa 84 glasa za i 58 protiv u italijanskom senatu.

U protestu prije glasanja, protivnici zakona su rekli da na taj način otežavaju ljudima da postanu roditelji, uprkos padu nataliteta u zemlji.

"Ako neko ima dijete, trebalo bi da dobije medalju", rekao je LGBT aktivista Franko Grilini za agenciju Rojters na demonstracijama. Ovde, umjesto toga, idete u zatvor... ako nemate djecu na tradicionalan način. Ovo je monstruozan zakon. Nijedna zemlja na svijetu nema ovako nešto".

"Da prirodnoj porodici, ne LGBT lobiju"

Ovaj potez je dio socijalno konzervativne agende Đorđe Meloni – prve žene premijera Italije i liderke stranke Braća Italije. Opisala je sebe kao hrišćansku majku i vjeruje da djecu treba da podižu isključivo muškarac i žena.

Italijanska premijerka Đorđa Meloni
Izvor: Mondadori Portfolio / ddp USA / Profimedia

Meloni je ranije govorila protiv surogat majčinstva koje uključuje LGBT parove, a anti-LGBT retorika bila je ključna u njenoj predizbornoj kampanji. U govoru 2022. godine izjavila je:

"Da prirodnoj porodici, ne LGBT lobiju".

Godine 2023, njena vlada je naložila gradskom veću Milana da prestane sa registrovanjem djece istopolnih roditelja.

Meloni je opisala surogat majčinstvo kao "simbol odvratnog društva koje brka želje sa pravima i zamjenjuje Boga novcem". Njen zamjenik, Mateo Salvini, takođe je nazvao ovu praksu "aberacijom" koja tretira žene kao "bankomate". Poslanik koji je napisao prijedlog zakona negirao je da je zakon osmišljen da naškodi LGBT osobama:

"Većina ljudi koji koriste surogat majčinstvo su heteroseksualni".

Ovaj zakon bi “zaštitio žene i njihovo dostojanstvo“, rekla je Karolina Varči. Stručnjaci su za BBC rekli da 90 odsto parova koji koriste surogat majčinstvo u Italiji čine heteroseksualci, od kojih mnogi kriju činjenicu da su otišli u inostranstvo da dobiju dijete. Ali istopolne porodice koje se vraćaju u Italiju sa djetetom ne mogu sakriti situaciju na isti način.

Zakoni o surogat majčinstvu širom svijeta

Italija, Španija, Francuska i Njemačka su među evropskim zemljama koje zabranjuju sve oblike surogat majčinstva. U Velikoj Britaniji je nezakonito plaćati surogat majku više od razumnih troškova. Surogat majka će biti upisana u izvod iz matične knjige rođenih sve dok se roditeljstvo ne prenese putem sudskog naloga. U Irskoj, Holandiji, Belgiji i Češkoj nije moguće tražiti od suda da primeni ugovor o surogat majčinstvu. To je isto i u Velikoj Britaniji, gdje sud odlučuje šta je u najboljem interesu djeteta u slučaju nesuglasica. Grčka prihvata strane parove i pruža zakonsku zaštitu roditeljima – surogat majka nema zakonska prava nad djetetom – ali Grčka insistira da u vezi mora biti žena (što isključuje gej parove ili samce).

SAD i Kanada dozvoljavaju surogat majčinstvo za istopolne parove i priznaju ih kao zakonske roditelje od trenutka rođenja.

(EUpravo zato/BBC)