Svijet

Politico objavio ko je najmoćnija osoba u Evropi: Prva je premijerka u svojoj zemlji i istaknuta desničarka

Italijanska premijerka Đorđa Meloni izabrana je za najmoćniju osobu u Evropi, prema ovogodišnjem odabiru magazina Politico.

Premijerka Italije Đorđa Meloni
Izvor: Francesco Fotia/AGF / Sipa Press / Profimedia

Ugledni časopis Politico svake godine tradicionalno bira ljude koji su obilježili politiku u Evropi i svrstava ih u određene kategorije. Jedna od kategorija odnosi se na najmoćniju ličnost u Evropi, a to je ove godine italijanska premijerka Đorđa Meloni.

Opisujući Đorđu Meloni, Politico ističe da je za manje od jedne decenije liderka desničarske stranke "Braća Italije" prešla put od ultranacionalističke zagovornice do toga da je izabrana za premijerku Italije i da se etablirala kao figura sa kojom Brisel, a sada i Vašington, mogu da posluju.

"Meloni je dospjela na naslovnice širom svijeta kada je postala prva premijerka Italije, ali je malo ko predviđao da će tako dugo trajati na toj funkciji. Stručnjaci su očekivali da će sukobi neizbežno podijeliti njenu vladajuću koaliciju desničarskih partija, a bilo je malo razumijevanja za nju u Briselu", navodi Politico.

Ipak, u protekle dvije godine, Meloni je konsolidovala svoju vladu kao jednu od najstabilnijih koja postoji u posleratnoj Italiji.

"Iako je zemlja opterećena državnim dugom od 137 odsto njenog bruto domaćeg proizvoda, ekonomski izgledi nisu toliko strašni da bi uplašili strane investitore koje privlači neobično mirno političko okruženje. Premijerka rutinski koristi sudove da pokuša da ućutka kritičare, podnosi tužbe za klevetu protiv ličnosti u rasponu od frontmena muzičke grupe Placebo Brajana Molka, koji ju je nazvao 'fašistom' tokom koncerta 2023. - do nastavnika koji ju je nazvao "neonacistom" tokom diskusije u učionici. Počela je da kritikuje i novinare italijanske državne televizije, koja je početkom ove godine stupila u štrajk u znak protesta protiv vladine cenzure.

Komplikovan odnos sa Fon der Lajen

Politico je ukazao i na njenu raspravu sa predsjednikom regije Kampanija Vinćencom De Lukom.

"Nakon što ju je predsednik regiona Vinćenco De Luka nazvao kučkom na predizbornom mitingu, premijerka je stigla u region i pozdravila predsjednika rečima: ‘De Luka, ja sam ta kučka Meloni, kako si?’" piše u analizi.

 Vremenom je Meloni stekla povjerenje Brisela i od nepoželjne osobe postala savršen partner za Brisel.

"Umjesto da osude eroziju građanskih sloboda koja se dešava u Italiji, lideri EU su to odbacili kao unutrašnju stvar. Meloni je od dolaska na vlast izvršila impresivan ideološki podvig. Uspjela je da retoriku protiv EU svede na minimum i izbegla sukobe sa Briselom. Njen komplikovan odnos sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen naglašava naglašava moć kojom trenutno raspolaže. Predsjednica Komisije provela je mjesece udvarajući se liderki desnice kako bi je podstakla da podrži njen ponovni izbor na lidersku poziciju. Iako je italijanska premijerka bila uzdržana kada je održano ključno glasanje, Fon der Lajen je nastavila da se trudi da njeguje dobre odnose sa Meloni", pojašnjeno je.

Ostaje pitanje da li će Meloni početi da koristi svoj uticaj van Italije, posebno u odnosima sa novim predsjednikom SAD Donaldom Trampom.

"Meloni je do sada koristila svoj uticaj uglavnom u Italiji. Sada je pitanje da li će početi da pokazuje mišiće na međunarodnom planu i da li će, sa novim vetrom koji duva preko Atlantika, nastaviti da igra lijepo sa institucijama poput EU i NATO , ili će se, kako sugerišu analitičari, vratiti svojim desničarskim korijenima", zaključuje se.

(EUpravo zato/Politico)